Tüketicilerin satın alma kararının farklı değişkenler açısından incelenmesi: Trabzon telkarisi üzerine bir araştırma
Investi̇gati̇on of the consumers buyi̇ng deci̇si̇on the terms of the di̇fferent vari̇ables : A study on Trabzon fi̇li̇gree
  1. Tez No: 423143
  2. Yazar: LEYLA HOSSEINPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde işletmeciler rekabet ortamında başarılı olmaları için, tüketicilerin davranışlarını tanımlayıp etkilemeleri büyük önem taşımaktadır. İşletmelerin tüketici davranışlarını etkileyebilmesi ve yoğun rekabetle başa çıkabilmesi için tüketicinin demografik , sosyo-kültür, psikolojik ve kişisel durumlarını göz önünde bulundurmaları önem taşır. İşletmelerin temel amacı kar elde etmektir. Bu durumun devamlılığını sağlayabilmek için tüketicinin satın alma davranışına bulunmasını ve kendi müşterisi olmasını sağlayabilmek için tüketicinin davranışlarını iyi tanıması gerekiyor. Bu çalışmada tüketicilerin satın almaya yönelik karar ve eylemleri farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Bu çalışmada demografik özellikler, sosyo-kültürel, psikolojik, kişisel faktörler ve tüketicilerin satın alma kararının farklı değişkenler açısından Türkiye'deki tüketiciler üzerinde incelemek için Trabzon şehrinde 392 kişi ile yapılan anket çalışması yürütülmüş ve elde edilen veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses, generally agreed, succeed in a competitive environment, identifying and influencing the consumers' behavior and culture which, today, is the concern of business. In fact, businesses do as such in order to cope with highly intense socio cultural and psychological competition and to regard the significance of customers' personal conditions. Furthermore, the main purpose of business is to make profit. In this regard, to ensure the continuity and affordability of purchase and also to make costumer of own, it seems essential to treat customers well. In this study, demographic features, socio-cultural, psychological and personal factors and the purchasing decision of costumers on the different variables to examine on the consumers in turkey. in Trabzon the committed survey study has been conducted with 392 people and the data obtained has been interpreted.