Trafik ve kasko sigortalarının sigorta sektöründeki uygulamaları, sorunları ve çözüm arayışları
Liability and comprehensive coverage insurance in the insurance industry practices, problems and resolutions
- Tez No: 423193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'de sigortacılık her geçen gün yaygınlığını arttırmaktadır. Halk arasında en fazla penetrasyona sahip olan trafik ve kasko poliçelerinin prim hacmi, 2014 yılında toplam prim hacminin %48'ine tekabül etmektedir. Bu poliçelerin pazardaki yaygınlıkları çok fazla olduğundan dolayı, ister istemez bazı sorunlar da beraberinde ortaya çıkmaktadır. Bu tezin yazılış amacı bu sorunların en önemli olanlarını incelemek ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Trafik ve kasko sigortalarının piyasadaki uygulamaları ve sorunları incelendikten sonra, sonuçlar, araştırma yöntemlerinin SWOT Analizi yöntemi kullanılarak detaylandırılmıştır. Swot analizi matrisi ile analiz yapılırken sigorta sektörünün içsel durumu güçlü ve zayıf yanlarıyla; dışsal durumu da fırsat ve tehditler açısından tahlil edilmiştir. SWOT analizinin sonuçları sayesinde hem sigorta sektörünün durum analizi yapılmış, hem de sektörün geleceği hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Analiz sonucunda trafik ve kasko açısından şu iki bulguya ulaşılmıştır: Birinci Bulgu: Türkiye Sigorta Birliği'nin hazırlamış olduğu Trafik Rehber Tarifesi, ülke bazındaki verilerle aktüerler tarafından hazırlanmaktadır. Bu tarife tüm ülkenin prim ve hasar verileri ile yapıldığından dolayı hata payı her bir şirketin kendi verileri ile yapmış olduğu tarifenin hata payından çok daha düşüktür. Bu tarife her bir şirket tarafından uygulanmak zorunda kalınırsa sigorta şirketlerinin trafik branşında zarar ihtimali ortadan kalkar. Bu sayede sigorta sektörü trafik branşında fiyatta değil hizmet açısından birbiriyle yarışır. İkinci Bulgu: Kaskolu araçların pert durumlarında araç rayiç değerinin belirlenmesinde şirketlerin farklı ve keyfi uygulamaları Sigorta Tahkim Kurumu tarafından düzeltilmektedir. Bu sıkıntının giderilmesi için sektörün düzenleyici ve denetleyici kurumu olan Hazine Müsteşarlığı'nın araç rayiç değerinin belirlenmesini daha net çizgiler ile tespit etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance becomes more and more prevalent every day in Turkey. The premium volume of the traffic and Casco policies in 2014 corresponds to 48%of the total premium volume in that year. High popularity of these policies in the market comes with inevitable problems. The objectives of this thesis are to investigate and propose solutions for the most important ones among these problems. After the applications and the problems of the traffic and Casco insurances in the market were investigated, the results were particularized using the SWOT Analysis method. The following two findings were reached as the results of the analysis pertaining to the liability and comprehensive coverage insurances: First: The Traffic Directory Pricelist put in order by the Insurance Association of Turkey is prepared by the actuaries using the nation wide data. Since this price list is prepared based on the premium and damage data in the whole country, its error margin is smaller than the error margins of the price lists of the individual companies based their own data. The list is made mandatory to apply for every company, the probability of loss of the insurance companies in the traffic subdivision will vanish. Second: The variable and arbitrary practices in establishing the current prices for the totaled vehicles with Casco insurances by the companies are corrected by the Insurance Arbitration Comission. In order to solve this problem, Undersecretariat of Treasury, which is the regulatory and supervisory institution of the sector, should specify more clear terms for the determination of current value of the vehicles.