Finansal tablolarda finansal varlıkların değerlemesi: Vergi Usul Kanunu ve Türkiye muhasebe standartları açısından karşılaştırılması
Comparison of financial assets in financial statements under Tax Procedures Law and Turkish accounting standards
- Tez No: 423283
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT SAYGIN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada“TMS 32 Sunum Standardı”,“TMS 39 Muhasebe ve Ölçme Standardı”,“IFRS 7, IFRS 9 Açıklama Standardı”kapsamında olan finansal araçlarda finansal varlıklar konusu incelendi. Ölçme, sınıflandırma, değerleme ve muhasebeleştirme bakımından finansal varlıklardaki farklılıkların, Türk Vergi Usul Kanunu ve TMS/TFRS'ye dayanarak muhasebe kayıtları aracılığıyla açıklanması hedeflenmiştir. Finansal tablolardaki, finansal varlıklar, Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları arasındaki farklılıklar ve değerleme kavramları açısından ele alınmıştır. İşletmelerin faaliyetlerine ilişkin işlemlerinin finansal tablolardaki güvenirliliği ve karşılaştırılabilirliğini artıracağı etkisiyle“Finansal Varlıkların Değerlemesi”kapsamında varlıkların, işletmelerdeki sunumunun, etkinliklerinin, verimliliklerinin, ölçme biçimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, financial assets in financial statements which are in the scope of“TMS 32 Presentation Standard”,“TMS 39 Accounting and Quantification Standard”and“IFS 7, IFS 9 Declaration Standard”are examined. Explanation of differentiations in the financial assets in respect of quantification, classification, valuation and recognition based on Turkish Tax Procedure Law and TMS/TFRS is aimed. Financial assets in the statements are approached according to the valuation standards and differences between Tax Procedures Law and Turkish Accounting Standards. With the effect created by processes related to operating activities are increasing the reliability and comparability of the financial statements; presentableness, effectiveness, productivity and measurement format of assets are examined in the scope of,“Valuation of Financial Assets”.