UCP 600'e göre düzenlenen akreditiflerin analizi: Bir katılım bankası örneği
Analyzing of L/Cs arranged due to UCP 600: A participation bank sample
- Tez No: 423317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK DİZKIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gelişen teknoloji, iletişim, ulaşım ile birlikte uluslararası ticaret, tüm firmalar için vazgeçilmez bir hal almış ve özellikle ülkelerin dış kaynak ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli bir unsur haline gelmiştir. Uluslararası ticarette önemli bir ödeme aracı olarak kullanılan akreditif, bütün dünyada yaygın ve önemli bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada dış ticarette kullanılan akreditifli ödeme yönteminin detaylı incelemesi yapılmış ve UCP 600'e göre örnekler incelenmiştir. Altı ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; dış ticaret kavramı, dünyada ve Türkiye'de dış ticaretin gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde dış ticarette kullanılan belgeler ele alınmış, çalışmanın üçüncü bölümünde ise dış ticarette kullanılan teslim, taşıma ve ödeme şekilleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, akreditifin tanımı, tarafları, çeşitleri, işleyişi ve rezerv konuları açıklanmıştır. Beşinci bölümde UCP 600'ün getirdiği yenilikler açıklanırken son bölümde ise bir katılım bankasından elde edilen veriler değerlendirilmiş ve istatistik sonuçlar irdelenerek aralarındaki bağlantılar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
International trade can not be neglected due to the devoloping technology, communication, transportation and it has been a very important concept especially for the countries to meet the foreign resources. So; letter of credit which is being used as an important payment factor in international trade, is accepted as an important payment tool worldwide. In this study; letter of credit payment method, which is used in foreign trade, is analyzed and samples according to UCP 600 are examined. In the first section of the study that is consisted of six main chapters; International Trade Concept and The Development of the International Trade Worldwide and in Turkey have been examined. Documents which are being used in international trade besides Delivery, Shipping and Payment Types have been studied in the second and third chapters, respectively. In the fourth chapter of the study; the definition of letter of credit, its parties, kinds, operations also reserve concept in letter of credit have been explained. The innovations due to UCP 600 are explained in the fifth chapter and in the last chapter; the data acquired from a participation bank in Turkey are evaulated so that statistical results are examined and the relationship between them are indicated.