Time and space relationship in the Victorian and Neo - Victorian novel
Viktorya ve Yeni - Viktorya romanında zaman mekân ilişkisi
  1. Tez No: 423433
  2. Yazar: YASEMİN YAVAŞLAR ÖZAKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Viktorya dönemi romanını ve postmodern edebiyat bünyesinde yer alan Neo-Victorianism akımı dahilinde üretilen yeniden yazımlarını, zaman ve mekan kuramları ile bağlantı kurarak incelemektir. Çalışmada Charles Dickens'ın Great Expectations (1861); Peter Carey'in Jack Maggs (1997); ve Lloyd Jones'in Mister Pip (2006) adlı romanlarına odaklanılmaktadır. Tezin kuramsal altyapısı, on dokuzuncu yüzyıldan yirmi birinci yüzyıla uzanan bir yelpazede zaman ve mekanın algılanma, üretilme ve sunulma biçimlerini ortaya koymaktadır. On dokuzuncu yüzyılda gerçekleşen Endüstri Devrimi'nin çağımıza uzanan etkileri gerek düşünsel gerek kurgusal platformda önem arz etmektedir. Hem dönemsel arka planda hem analiz bölümünde bahsi geçen dönemlerde etkili olan kavramlar üzerinden çıkarımlar yapılmakta, dönemsel değişimlerin edebiyata olan yansımaları incelenmektedir. Analiz bölümünde seçilen yeniden yazımlarda endüstrileşme, şehir ve suç kavramları incelenmekte, Viktorya dönemi romanı, kültürü ve metotlarının postmodern romanlardaki sürekliliği ve değişimi eserler üzerinden ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the Victorian novel and its rewritings that are produced in the line of Neo-Victorian movement within postmodern literature, in relation with theories on time and space. The novels at the focus of the study are Charles Dickens' Great Expectations (1861); Peter Carey's Jack Maggs (1997); and Lloyd Jones' Mister Pip (2006). Theoretical background of the dissertation presents a survey of the forms of perception, production and representation of time and space, starting from the nineteenth century and reaching to the twenty first century. The Industrial Revolution which took place in the nineteenth century is still influential in the contemporary age, and has an outweighing importance both in intellectual and fictional platforms. Both in the historical background and in the analysis section, arguments are discussed in the light of concepts that are prevalent in the periods under focus, and the reflections of the changing conditions of these eras on literature are studied. The analysis chapter portrays a study of the continuity and transformation of the Victorian novel, culture and methods in postmodern rewritings, over concepts of industrialisation, city and crime.