Farklılık yönetimi uygulamalarının çalışanların farklılık algılarına ve tutumlarına etkisi
Diversity management and the impacts on employee's diversity perceptions and diversity attitudes
- Tez No: 423443
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DEMET GÜRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Farklılıklar, geçmişten günümüze toplumsal ilişkileri belirleyen bir faktör olarak önemini korumaktadır. Günümüz küresel dünya koşullarında yaşanan teknolojik ve toplumsal değişimler, farklılıkların da yeni boyutlarıyla ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu koşullar içinde örgütler, toplumsal yapının ve süreçlerin bir parçası olarak, her geçen gün daha fazla oranda farklı işgücünü örgütsel hedefler doğrultusunda değerlendirmektedir. Farklılıkların yönetimi uygulamalarının artış göstermeye başladığı 1990'lı yılların başlarından itibaren, örgütler temelinde farklılıklara ilişkin pek çok uygulama geliştirilmiştir. Farklılık algısı ve farklılıklara yönelik geliştirilen tutumlar, farklılıklar kadar eskiye dayanmaktadır. Bireyler ya da gruplar, farklı olarak algıladıkları diğer birey ya da gruplara yönelik bakış açıları ve yargılama yöntemleri geliştirerek kendilerini diğer kişi ve gruplardan ayrıştırma yoluna gitmektedir. Bu noktada, toplumsal değişim süreçlerinin devreye girmesiyle, değer sistemlerinin yeniden gerekliliği ortaya çıkmakta, örgütler bu aşamada önemli bir rol üstlenmektedir. Çalışanlar, örgütlerdeki farklılık uygulamaları çerçevesinde farklılıklara yönelik yeni ve algı ve tutumlar geliştirmektedir. Çalışanlar, aynı zamanda kendi toplumsal gruplarının birer temsilcisi olarak bu değişimi örgütsel düzeyde olduğu kadar, toplumsal düzeye de taşıyabilmektedir. Farklılık yönetimi uygulamalarının çalışanların farklılık algılarına ve tutumların etkisini anlamaya yönelik gerçekleştirilen çalışmada, örgütsel farklılık yönetimi uygulamalarının, çalışan farklılıklara ilişkin genel algı ve tutumlarını, önceden edinilmiş toplumsal yargı ve değerlendirmeler sebebiyle kısmen etkilediği görülmüştür. Bununla birlikte, örgüt içindeki uygulamalar ve örgüt içinde farklılıklara olan olumlu bakış açısının, algı ve tutumların değişimde olumlu yönde etkisinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Differences maintain their importance, as a factor determining social relationships from the past to the present. The technological and social changes taking place in today's global world conditions, makes it essential for differences to also be approached within their new extents. In these conditions, organizations consider different types of labor within organizational goals, as a part of the social structure and process, more with each passing day. The management of diversity has developed many practices in the basis of organizations, related to differences, since the beginning of the early 1990's when practices started to increase. The perception of diversity and attitudes towards differences, date as far back as differences themselves. Individuals or groups, separate themselves from other individuals or groups, which they perceive as different, by developing perspectives or judgement methods towards those people. At this point, along with social change processes stepping in, the re-emerging necessity of value systems revive; and organizations play an important role at this stage. Within the scope of diversity practices in organizations, the employees develop new perceptions and attitudes towards differences. The employees, as representatives of their social groups; also carry this diversity to a social level, as well as the organizational level. In a diversity management practice done to understand the perception towards differences and attitudes of the employees; it was shown that organizational diversity management practices affect the perception and attitude of employees partially, due to acquired social attitude and evaluations. However, the practices within the organization and the positive perception towards differences among the organization, was shown to have a positive effect on the change of perception and attitude.