Lise öğrencilerinin madde kullanma eğilimlerinin algılanan sosyal destek ve riskli davranışlarla ilişkisinin incelenmesi
The examitaion on the relationship between the perceived social support and risky behaviours of the tendency of high school students' use of substance
  1. Tez No: 423513
  2. Yazar: GÖKCAN SEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Lise öğrencilerinin madde kullanma eğilimleri, algılanan sosyal destek düzeyleri ile riskli davranışları arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırmanın örneklemi, Gaziantep İli, Şehitkamil ve Şahinbey İlçelerinde farklı lise türlerinde öğrenime devam etmekte olan 433 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma, betimsel yöntem ve ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir. Veri toplamak amacıyla Gençtanırım (2010) tarafından geliştirilen ''Riskli Davranışlar Ölçeği (RDÖ)'', Yıldırım (2004) tarafından geliştirilen ''Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ-R)'', Mac Andrew (1986) tarafından geliştirilen, Ceyhun ve arkadaşları (2001) tarafından uyarlanan ''Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği (MKEÖ)'' ile araştırmacı tarafından demografik bilgileri elde etmek için ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen verilerin normalliği test edilmiş, Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, korelasyon ve regresyon teknikleri kullanılarak analiz edilmesine karar verilmiş ve elde edilen bulgular tartışılmıştır. Verilerinin analizi sonucunda, MKEÖ'nün toplamından elde edilen puanlar ile ASDÖ'nün toplamından ve alt ölçeklerinden elde edilen puanlar arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişkilere rastlanmıştır. Ayrıca MKEÖ'nün toplamından elde edilen puanlarla RDÖ'nün toplamından ve alt ölçeklerinden elde edilen puanlar arasında negatif yönlü ilişki olduğu; ASDÖ'nün toplamından ve alt ölçeklerinden elde edilen puanlar ile RDÖ'nün toplamından ve alt ölçeklerinden elde edilen puanlar arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Ancak ASDÖ'nün alt ölçeklerinden olan arkadaştan algılanan sosyal destek düzeyine ait puanlar ile RDÖ'nün alkol kullanma, sigara kullanma ve beslenme alışkanlığı alt ölçeklerinden elde edilen puanlar arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili alan yazındaki araştırma sonuçlarıyla birlikte tartışılmış ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The evidences obtained by the research were discussed together with the research result in the related writing. And in accordance with results obtained, some suggestions were developed. The sample of the research in which the relationship between the perceived social support level and the risky behaviours of high school students' use of substance consists of 433 high school students going on studying in different types of high school in the district of Şehitkamil and Şahinbey, in Gaziantep. The research was figured according to descriptive methods and relational screening model. In order to collect data,“Scale of Risky Behaviours (SRB)”developed by Gençtanırım Kuru (2010),“Scale of Perceived Social Support (SPSS)”developed by Yıldırım (2004),“Scale of the Tendency of Use of Substance”developed by Mac Andrew (1986) and adapted by Ceyhun and his friends (2001) were used by the researcher. And“Personal Info Form”was used by the researcher in order to get demographic information. The normality of the data obtained by the data collection tools was tested and was decided to be analysed by being used of Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, the techniques of correlation and regression. And the evidences obtained were discussed. In consequence of the analysis of the data, positive relations were observed in a significant level between the total points obtained by STUS and the total points of SPSS and the points obtained by its subscales. And also it was observed that there was a negative relationship between the total points of STUS and the total points of SRB and the points obtained by its subscales. And it was observed that there was a negative relationship between the total points of SPSS and the points obtained by its subscales and the total points of SRB and the points obtained by its subscales. However, a significant relationship wasn't observed between the points of one of SPSS's subscales, the level of social support perceived by friend, and the points of one of SRB's subscales, alcohol use, smoking and feeding behaviour. The evidences obtained by the research were discussed together with the research result in the related writing. And in accordance with results obtained, some suggestions were developed.