Kamuda personel seçme ve yerleştirme sürecinde Türkiye ile Almanya'nın karşılaştırmalı analizi
Government personnel selection process and placement comparative analysis of Turkey and Germany
- Tez No: 423520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kamu personeli yönetimi, devletin üstlendiği görevleri yerine getirecek olan personele ait düzenlemelerin, ilkelerin, teknik ve uygulamaların bir bütünüdür. Küreselleşen dünyada artan rekabet pazarı ve teknolojik gelişmele, işgücünü ve işi değiştirip geliştirmektedir. Bu yüzden insana gerekli önemin verilmesi örgütlerde farklı yönetim anlayışlarını meydana getirmektedir. Böylece kamuda personel istihdamı yapılırken tüm bu gelişmeler göz önüne alınmaktadır. Kamuda personel seçilirken yapılması gereken hazırlıklar ile seçilecek olan personellerin uygunlukları test edilebilir. Günümüzde artık kamu personelleri seçilirken eğitim, öğretim hayatı, devlet memurluklarında kurumlar içinde gerçekleştirilen sınavlar ve sözlü mülakatlar dikkate alınmaktadır. Zira bir kamu görevlisinin görevine ne kadar bağlı olacağı bu mülakatlar sonucunda tartılıp gerekli kararlar verilir. Tüm bu sistemler tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de işlemektedir. Kamu görevlisi olacak olan memurlar için insan kaynağı sağlanması ve kamu görevlilerinin seçilmesi yazılı ve sözlü olmak üzere bir dizi sınavlardan meydana gelmektedir. Biz de çalışmamızda tüm bu konuları kapsayan kamuda insan kaynakları kavramını ve bu kavramlar üzerine var olan reformları, Almanya ve Türkiye bağlamında ülkemizdeki sistemler açısından ele alarak inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Civil Servant Management is a set of applications, techniques, principles and regulations aimed at the personnel who will carry out the tasks undertaken by the government. Growing competition and technological developments in a globalizing world change and develop labour and professions. For that reason, placing a particular importance on the people brings forth the different understandings of management in organizations. Accordingly, all of these developments should be taken into consideration during public employment processes. The suitability of the personnel to be elected can be tested through the preparations required for public employment. Today, when electing a person for public services, training, educational background, civil service examinations and personal interviews are taken into account. Because, how much a civil servant would be obedient and dutiful is weighed and decided as a result of these interviews. All of these systems are operating in our country as well as in all developed countries. The provision of human resources for the people who will be civil servants and the election of civil servants are comprised of a series of tests including written and oral exams. Within the context of Germany and Turkey, we also will examine the concept of human resources in the public sector covering all of these issues and the reforms associated with these concepts in terms of the systems available in our country.