Vocabulary learning strategies of preparatory school students at Ufuk University
Ufuk Üniversitesindeki hazırlık sınıfı öğrencilerinin kullandıkları kelime öğrenme stratejileri
- Tez No: 423522
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulundaki öğrencilerin en çok ve en az kullandıkları kelime öğrenme stratejilerini incelemek için yapılmıştır. Daha detaylı olarak, bu araştırmanın amacı Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulundaki öğrencilerin yeni bir kelimenin anlamını bulmak ve daha önce öğrendikleri bir kelimenin anlamını pekiştirmek için kullandıkları kelime öğrenme stratejilerinin türlerini ve sıklıklarını bulmaktır. Çalışmaya, Ufuk Üniversitesinde okuyan 350 hazırlık sınıfı öğrencisi katılmıştır. Veriler, Schmitt'in Kelime Öğrenme Stratejileri Taksonomisi (1997) esas alınarak hazırlanan kelime öğrenme stratejileri anketleri ile toplanmıştır. 50 öğrenci ile bir pilot çalışma yürütülmüştür, ardından, 300 öğrenciye anketler dağıtılmıştır. Daha ayrıntılı veri toplamak için, yarı yapılandırılmış röportaj da kullanılmıştır. Rastgele seçilmiş 10 öğrenci ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Ufuk Üniversitesi Hazırlık sınıfı öğrencilerinin en sık“Sosyal (Keşif) Stratejileri”ni kullandıklarını ortaya koymuştur. Buna karşılık,“Hafıza Stratejileri”nin en az kullanılan kelime öğrenme stratejileri olduğu bulunmuştur. Ayrıca, röportajların analizleri, iki dilli sözlük kullanmanın bir kelimenin anlamını öğrenmek için öğrenciler tarafından en yaygın başvurulan strateji olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the most and least frequently used vocabulary learning strategies used by Preparatory School students at Ufuk University. More specifically, the aim of the current investigation is to find out types and frequency of vocabulary learning strategies which English Preparatory School students at Ufuk University employ to discover the meaning of a new vocabulary item and to consolidate the meaning of a vocabulary item once it has been encountered. 350 students studying at preparatory school of Ufuk University participated in the study. The data were collected through vocabulary learning strategy questionnaires based on Schmitt's Taxonomy of Vocabulary Learning Strategies (1997). A pilot study was conducted with 50 students, then questionnaires were distributed to 300 students. In order to get in-depth data, semi-structured interviews were also used. Randomly selected 10 students were interviewed. The findings of the study revealed that English Preparatory class students at Ufuk University use the“Social (Discovery) Strategies”the most frequently. On the contrary, the least frequently used Vocabulary Learning Strategies are found to be“Memory Strategies”. Moreover, the analysis of the interview demonstrated that using a bilingual dictionary was reported to be the most commonly adopted strategy by the students to find out the meaning of a new word.