Yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının lojistik performansa etkisi: TRC 2 bölgesinde bir uygulama
Effect of green supply chain management applications on logistics performance: An application in TRC 2 region
  1. Tez No: 687185
  2. Yazar: MÜSEBBİH ELALDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yeşil tedarik zinciri ve lojistik yönetimi, gelişmiş ülkelerdeki işletmelerin tedarik zinciri yönetiminde ortaya çıkan çevresel sorunları ve kaynak sorunlarını ele almaları için önemli bir araç haline gelmiştir. Yeşil tedarik zinciri yönetimi, işletmenin çevresel etkisini ve çevresel risklerini azaltmada ve kaynak kullanımının verimliliğini artırmada giderek daha önemli bir role sahiptir. Yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulaması, enerji israfını azaltırken, emisyonları azaltırken, çevreyi korurken, kaynakların ve enerji kullanımının verimliliğini artırırken ve iş dünyasında çevresel performansı iyileştirirken verimli tedarik yönetimini genişletmeye devam etmektedir. Küresel rekabet yapısı gereği karşılaşılan değişim ve faktörler, işletmelerin farklı yetenekleri bulundurmalarını gerektirmektedir. Özellikle, lojistik yetenekler, sürdürülebilir rekabet için önemli faktörlerden birisini oluşturmaktadır. Lojistik yetenekler, çeşitli işlevsel boyutlardaki işletmelerin hem lojistik performansına hem de sürdürülebilir rekabet gücüne olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu durum rekabetçi işletmelerin en önemli unsurları haline gelmiştir. Araştırmada Diyarbakır ili ve Şanlıurfa sınırları TRC 2 içinde bulunan OSB'lerde faaliyet gösteren 395 üretim işletmesine anket uygulanarak toplanan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırmada güvenilirlik ve geçerlilik testleri ile birlikte korelasyon ve regresyon testleri uygulanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının lojistik performans üzerinde pozitif ve anlamlı etkileri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Green supply chain and logistics management has become an important tool for businesses in developed countries to address the environmental and resource issues that arise in supply chain management. Green supply chain management has an increasingly important role in reducing the environmental impact and environmental risks of the enterprise and increasing the efficiency of resource use. The practice of green supply chain management continues to expand efficient supply management while reducing energy waste, reducing emissions, protecting the environment, increasing the efficiency of resources and energy use, and improving environmental performance in business. Changes and environmental factors encountered in the structure and characteristics of competition in the Global World require businesses to have different capabilities. In particular, logistics capabilities constitute one of the important factors for sustainable competition. Logistics capabilities make positive contributions to both the logistics performance and sustainable competitiveness of enterprises of various functional sizes. This situation has become the most important element of competitive enterprises. In the research, the collected data were analyzed with SPSS by applying a questionnaire to 395 production enterprises operating in OIZs within the borders of Diyarbakır province. Correlation and regression tests were applied along with reliability and validity tests in the study. According to the results, green supply chain management practices have positive and significant effects on logistics performance.