A poetics of contemporary science poetry: The poems of Edwin Morgan, Robert Crawford and David Morley
Çağdaş bilim şiirinin şiir tekniği: Edwin Morgan, Robert Crawford ve David Morley'nin şiirleri
  1. Tez No: 423583
  2. Yazar: MERVE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BURÇİN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tezin amacı, şiirlerinde sıklıkla bilim ve teknolojiyi özgün bir biçimde kullanan Edwin Morgan, Robert Crawford ve David Morley'in şiirlerinden yola çıkarak çağdaş İngiliz bilim şiirinin şiir tekniğini oluşturmaktır. Birçok şair bilim ve uygulamalı bilim olan teknolojiyi ara sıra şiirlerinde kullansalar da, Morgan, Crawford ve Morley şiirlerinde bilim ve teknolojiyi orijinal bir biçimde ele almalarından ötürü seçilmişlerdir. Günümüzde bütüncül bir bakış açısı ve disiplinlerarası ilgi alanlarının gerekliliğini kabullenen bu üç şairin şiirleri, fen bilimleri ve beşeri bilimlerin bir arada bulunmasını örneklerdir. Farklılıklarına rağmen, Morgan, Crawford ve Morley için çağımızın teknolojik ve bilimsel yüklü olduğu fikri merkezidir. Çağdaş İngiliz bilim şiiri, İngiliz şiirinde fen bilimleri ve beşeri bilimler arasındaki çizgiyi ortadan kaldıran postmodern akımlar sonucu ortaya çıkmıştır. Bütüncül bir bakış açısı fikrini teşvik eden bilim şiiri, bilginin bütünlüğünün gerekliliğini savunur ve fen bilimleri ile beşeri bilimlerin bir arada bulunmalarını özendirir. Bireysel disiplinlere yönelik ilginin kısıtlayıcı olduğunu düşünen, bilim şairleri daha yaratıcı işler için bilimlerarası işbirliğinini savunur. Günümüz bilim şiirinin özellikleri teknobilimsel bilgi ve dilin, edebi ve mecazi amaçlarla olmak üzere, kullanımını dahil eder. Çağdaş arka planlarından ötürü, bilim şiirleri ister istemez kentseldir ve değişimi doğal bir olgu olarak görürler. Bilim şiirleri geleceğe inanır. Biyomerkezcilik ve insanötesiciliğe dayanarak, bilim şiirleri insan olmayan varlıklara da ses verirler. Günümüz gelişmeleri ve bilim ve teknolojinin yaygın kullanımını kabullenen bu şairler, bununla beraber bilim ve teknolojinin kötüye kullanımını eleştirir. Bunun sonucunda, ekolojik meseleler ve evren ve küçük evren arasındaki ilişkiler bilim şiirlerinde sıklıkla vurgulanır. Sanal gerçeklik, bilgisayar ve yapay zeka teknolojileri, siber uzay, uzay ve uzaylı etkileşimleri bilim şairlerinin ilgi alanlarının bir başka kısmını oluşturur. Aynı zamanda doğayı korumaya ilgi duyar ve bunu başarabilecek teknolojilerle ilgilenirler. Bilim şiirleri genelde nesnel bir niteliğe sahip olmakla birlikte, öznel bir nitelik de kullanılabilir. Gözlem, deney ve bilgi edinme, bilgi toplayan ve bilimsel çıkarımlarda bulunan bazı bilim şiirlerinin temelini oluşturur. Başka örnekler bilimi mecazi amaçlarla algıları değiştirmek için kullanabilir. Kentsel niteliklerinden ötürü, bilim şiirleri her seferinde genellikle kafiye yapmayan günlük bir dil kullanır. Yenilikçi konularına bağlı olarak çağdaş bilim şairleri biçimle değişiklikle yapar ve sone ve lirik şiir gibi eski türleri yenilemenin yanı sıra güzel somut şiir örneklerine de katkıda bulunur. Farklılıklarına gelince, Edwin Morgan'ın şiiri fütüristik ve değişimin temel bir unsur olduğu teknobilimsel bir şiir tekniği sunar. Geleneksel biçimleri yenilemek için bunları değişime uğratan Morgan'ın bilgisayar teknolojilerine olan ilgisi bilgisayar şiirlerinde açıkça gözükürken, uzayın keşfine olan düşkünlüğü bilim-kurgu şiirlerinin en güzel örneklerinden bir kısmını ortaya çıkarır. Crawford ise bilim ve teknolojiye olan ilgisiyle birleşmesi sonucu teknobilimsel ögelere duyguların yüklemesini sağlayan lirik şiiri kullanır. Crawford'ın şiirlerinde bilim ve teknoloji çoğunlukla mecazi amaçlarla kullanılsa da, Morley'de teknobilimsel terim ve kavramlar hem edebi hem de mecazi amaçlarla kullanılır. Morley, eğitim gezisi olarak adlandırılabilecek şiirlerinde, bilimsel işlemlerin basamaklarını taklit ederek bilimsel yöntemi yansıtır. Bu nedenlerle, bu tezin amacı çağdaş İngiliz bilim şiirinin şiir tekniğini, şiirlerinde sıklıkla bilim ve teknolojiyi kullanan Edwin Morgan, Robert Crawford ve David Morley'in şiirlerinden yola çıkarak oluşturmak ve önerilen bu şiir tekniği bağlamında şairlerin ortak özellikleri ve farklılıklarını analiz etmek olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to form a poetics of contemporary British science poetry based on the poems of Edwin Morgan, Robert Crawford and David Morley whose poems make original use of science and technology abundantly. Although a number of poets make science or technology as applied science an occasional interest in their poems, Morgan, Crawford and Morley are chosen due to their unique treatment of science and technology in their poems. Acknowledging the necessity for an integrated worldview and interdisciplinary interests in the present age, the poems of all three poets exemplify the co-existence of sciences and humanities. Despite their differences, for Morgan Crawford and Morley, the idea that the present age is technologically and scientifically charged remains central. Contemporary British science poetry developed as a result of postmodern currents in British poetry which blurred the line between sciences and humanities as a result of deconstructive theories. Promoting the idea of an integrated worldview, science poetry defends unity of knowledge as essential and encourages the co-existence of sciences and humanities in its products. Regarding interest in singular disciplines as reductive, science poets advocate interdisciplinary collaborations for more creative work. The elements of contemporary science poetics include the use of technoscientific data and language for literal or figurative purposes. Due to their contemporary background, science poems are necessarily urban and regard change as a natural phenomenon. They have faith in the future. Relying on biocentrism and posthumanism, science poems give voice to non-human agencies. Accepting recent developments and the widespread use of science and technology, these poets are, nevertheless, critical of uses science and technology for negative purposes. As a result, ecological issues and an emphasis on relations between microcosm and macrocosm are frequently stressed in science poems. Virtual realities, computer and AI technologies, cyberspace, space and alien interactions constitute more chief elements of the science poets' interest. They are also interested in the preservation of nature and in those technologies that promote it. Although science poems are mostly objective in tone, a subjective tone may also be employed. Observation, experimentation and data acquisition form the basis of some science poems which exemplify the methods of science in gathering data and making scientific deductions. Other examples may use science for figurative purposes to renew perceptions. Due to their urban nature, science poems invariably make use of daily language which often does not rhyme. In accordance with their innovative subject matter, contemporary science poets experiment with form reviving ancient forms like the sonnet and lyric poetry as well as producing fine examples of concrete poetry. As for their differences, Edwin Morgan's poetry introduces futuristic settings and a techno-science-driven poetics of which central element is change. Experimenting with form in order to revive traditional forms, Morgan's interest in computer technologies is visible through his computer poems, while his fascination with space exploration produces one of the finest of examples of science-fiction poetry. Crawford, on the other hand, relies on lyric poetry which, combined with his interest in science and technology, leads to his attachment of feelings to technoscientific elements. In Crawford's poetry science and technology are mostly employed for figurative purposes whereas in Morley's case technoscientific terms and ideas are borrowed for both literal and figurative purposes. Morley reflects scientific methodology in what can be aptly named as field-trip poems, thus imitating the steps of the scientific process. Accordingly, the aim of this thesis is to formulate a poetics of contemporary British science poetry based on the poems of Edwin Morgan, Robert Crawford and David Morley, who frequently make use of science and technology in their poetry and to analyse their shared qualities and different features with regards to the proposed poetics.