The work ethic values of ethnic Chinese and ethnic Minangkabau in Indonesia
Çinlilerin ve (Endonezyadaki) Minangkabauluların etik değerleri çalışması
  1. Tez No: 423582
  2. Yazar: ELIZA WATİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çinlilerin Ve (Endonezyadaki) Minangkabaulularin Etik Değerleri Çalişmasi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2015. Bu araştırmanın amacı, Çinlilerin ve Minangkabauluların (Endonezya) arasındaki etik değerlerini karşılaştırmak, Minangabaunun bölgede azalan gücünün (hâkimiyetinin) nedenlerini bulmak ve Çin'in iş dünyasındaki yükselen gücünün sebeplerini araştırmaktır. Çinliler bu bölgede azınlıktadır fakat Endonezya'daki birçok büyük firma şuan onların kontrolündedir. Böylelikle Çinliler dolaylı olarak Endonezya ekonomisini kontrol edebilmektedirler. Endonezya'da şuan 300'den fazla etnik grup olmasına karşın, Çinliler daima büyük kitleleri iş dünyasında geçersiz kılmaktadır. Böylelikle bu araştırma, iş dünyasında ve ticarette azınlık grupların böyle büyük bir güce nasıl sahip olabildiklerini anlamamızda yardımcı olacaktır. Çin ve Minangkabaulular arasındaki çalışma etiği farklılıklarını karşılaştırmak için bu çalışmada, anketi araştırma ve gözlem yöntemlerine başvurulmuştur. İstatistiksel sonuçlara göre Çinlilerin Minangkabaululara kıyasla daha yüksek ataerkil(paternalist) bir değere sahip olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat kontrol mekanizması (odağı), yoğun çalışma, kollektivizm, uzun dönemlik ve hedonizm(hazcılık) odaklı olmaları açısından iki ırkın arasında belirleyici bir fark bulunamamıştır. Ayrıca gözlemler sonucu, Çinlilerin iş hayatında kendi dini değerlerine başvurmadıkları fakat Minangkabaulularun ise çoğu zaman dinlerinin etkisinde kaldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purposes of this research study are to compare the work ethic values between ethnic Chinese and ethnic Minangkabau in Indonesia, and to find the causes of decreasing power of Minangkabau and the reason of increasing power of ethnic Chinese in business activities. The Chinese is minority group but they have a lot of big company in Indonesia under their control, hence they indirectly can take control of the Indonesia economics. Although in Indonesia there are more than 300 ethnic groups, but the Chinese always manage to overrule the majority groups particularly in business activities. Therefore, this research is pivotal to understand how a minority group can possess huge power in trading activities, economy and business activities in a big country such as in Indonesia. In order to compare the work ethic values between the Chinese and the Minangkabau, this research used survey, questionnaire and also observation. According to statistical result, it was found that the Chinese had higher paternalistic values than the Minangkabau. However in other scales such as Locus of Control, Hard Work, Collectivism, Long-termism and Hedonism did not show a significant different between the Chinese and the Minangkabau. Meanwhile the observation result elucidated that the Chinese was not using their religion values in their business activities while the Minangkabau was using their religious values in their business activities.