Fighting for survival: Afghan women asylum seekers in Turkey
Hayatta kalma mücadelesi: Türkiye'de Afgan sığınmacı kadınlar
  1. Tez No: 423589
  2. Yazar: SHAFIQA LABIB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'deki Afgan sığınmacı kadınların hayat tecrübelerini incelemektir. Bu çalışma 16 Afgan kadın ile yapılan yarı-yapılandırılmış mülakatlara dayanmaktadır. Afgan sığınmacı kadınların yaşamlarının en önemli boyutları olarak barınma, çalışma, sağlık ve eğitim hizmeti ve onların aile içinde değişen rolleri bu mülakatlardan elde edilen bilgiye dayanmakta ve bu konular toplumsal cinsiyet, yoksulluk ve işsizlik kavramları ışığında analiz edilmektedir. Türkiye'deki Afgan sığınmacı kadınlar çok zor şartlar altında birçok sosyal ve ekonomik haktan yoksun olarak yaşamakta ve yaşam mücadelesi vermektedirler. Yapısal engellerden dolayı ciddi maddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Böylece, Afgan sığınmacılar önemli bir derecede yoksulluğu tecrübe etmektedir. Yaşamakta oldukları yoksulluk onları hem fiziksel hem de ruhsal yönden derin bir şekilde etkilemektedir. Birçok ailenin sorumlusu ve reisi tek ebeveyn (single-parent) olan bu kadınlar ailenin geçimini sağlamak ve aileye bakmak ile yükümlüdür. Mağdur olan bu kadınlar sosyal ve ekonomik kısıtlamalara karşı savunmasız ve korunmasızdır. Çok sayıda sorun ile yüzleşmek zorunda kalan Afgan sığınmacı kadınlar günü birlik yaşamlarını sürdürebilmek için mücadele etmektedirler. İstikrarsız bir hayat içinde geleceklerine dair ümitlerini kaybetmiş bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze Afghan women asylum seekers' life experiences in Turkey. Based on the findings provided by the conduct of semi-structured interviews with 16 Afghan women asylum seekers; the aim is to shed light on women's experiences through the issues of housing, employment, health and educational services and their changing roles within the household. These themes are analyzed with specific attention to the concepts of gender, poverty and unemployment. Afghan women in Turkey try to survive under unbearable conditions as the legal frame forces them to informality. Consequently, they experience serious financial problems. In this regard, women asylum seekers suffer from poverty which leads to severe physical and psychological problems. Many Afghan families are headed by females who are responsible for supporting the household. Hence, social and financial restrictions put them in a more vulnerable position. Due to being exposed to countless problems, Afghan women fıght for survival on a daily basis as they cannot make long-term plans in their lives. Since Afghan asylum-seekers have unstable lives, they lost their hope for a better future.