Bir uluslararası ilişkiler miti olarak devletlerin egemen eşitliği
Sovereign equality of states as a myth of international relations
  1. Tez No: 423613
  2. Yazar: METİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez“devletlerin egemen eşitliği”ilkesinin teorik muhtevası ile uluslararası pratiğinin uyuşmadığını iddia etmekte ve bu nedenle“devletlerin egemen eşitliği”ilkesini bir“Uluslararası İlişkiler Miti”olarak değerlendirmektedir. Devletlerin egemen eşitliği ilkesi gerek uluslararası hukukun gerekse BM sisteminin temel ilkelerinden birisidir ve devletlerin uluslararası hukuk karşısında, uluslararası hak ve yükümlülüklerde, uluslararası örgütlerin karar alma süreçlerinde eşit olduklarını ifade etmektedir. Aynı zamanda, egemen eşitlik ilkesi devlet egemenliğinin doğal bir sonucudur ve devletlerin iç işlerine karışılmayacağı, dış ilişkilerinde ise bağımsız oldukları anlamına gelmektedir. Ancak uluslararası politikada büyük güçler/devletler, çoğu zaman, görece zayıf devletlerin iç işlerine karışmakta, uluslararası örgütlerin karar alma süreçlerinde belirleyici olmakta, uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmektedirler. Dolayısıyla egemen eşitlik ilkesi uluslararası politikada ihlal edilmektedir. Ayrıca bu tez Uluslararası İlişkiler disiplininde egemenlik ve siyasî mit ile ilgili yanlış anlaşılmalara da değinmektedir. Egemen eşitliğin türediği kavram olan egemenliğin manasının doğru tespit edilmesi, siyasî mitin kapsamının belirlenmesi egemen eşitlik ilkesini daha doğru analiz etmeye imkan tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that the theoretical contents and the implementation of the principle of“sovereign equality of states”in international politics does not match, thus, this thesis considers the principle of“sovereign equality of states”as a myth of international relations. The“sovereign equality of states”is one of the fundamental concepts of international law and UN System. The principle refers to the equality of states before international law, about international rights and obligations, and in decision-making process of international organizations. Therewithal, the principle of sovereign equality is a consequence of state sovereignty and means that non-interference and non-intervention in domestic politics and independency in external relations. However, great powers usually interfere in the domestic affairs of weaker states, violate the international law rules, and determinate the decision-making process of international organizations in international politics. Hence, the principle of sovereign equality is violated in international politics. This thesis also reveals some misunderstandings associated with the meaning of sovereignty and political myths. The principle of sovereign equality is derived from the concept of sovereignty. Thus, the correct definion of sovereignty and the correct determination of the scope of political myth will ensure that the correct analysis of the principle of sovereign equality.