Bir üniversite hastanesinde ayaktan tedavi gören hastaların ve yakınlarının hastane çalışanları ve hastane hizmetlerinden beklentilerinin ve memnuniyet durumlarının değerlendirilmesi
The assessment of expectations and satisfaction levels of outpatients who receive treatment at a university hospital and their relatives in terms of hospital staff and hospital services
  1. Tez No: 423614
  2. Yazar: MUSTAFA NECMİ İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) Hastanesi'nde ayaktan tedavi alan hastaların ve hasta yakınlarının hastane çalışanları ve hastane hizmetlerinden beklentilerinin, memnuniyet durumlarının ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini GÜTF Hastanesi polikliniklerine 17-26 Nisan tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran ve anket uygulamayı kabul eden 18 yaş üstü kişiler oluşturmaktadır. 8577 kişilik evrenin ulaşım yüzdesi 83.3'tür. Yapılan çalışmada hastaneye başvuranlar aldıkları hizmetten genel memnuniyetlerini %47,8 iyi, %42 orta olarak değerlendirmiştir. Ayrıca genel hasta memnuniyetini hastaların demografik bilgilerini ele alarak karşılaştıracak olursak; okuryazar olanların %50'si hastaneden memnuniyetlerini orta, okuryazar olmayanların ise %50'si iyi olarak belirtmiştir. Aylık gelir düzeylerine göre karşılaştırıldığında, 1000 TL ve altı geliri olanların %78'i iyi, 5000 TL ve üzeri geliri olanların %51'i orta olarak nitelendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the expectations and satisfaction levels of relatives and outpatients who receive treatment in Gazi University Faculty of Medicine (GUFM) Hospital; and the factors that affect them. The population of this study consists of people over 18 years old who applied GUFM Hospital policlinics for any reason between April 17 and 26 and who accepted to fill in the questionnaire. The access percentage of the population of 8577 people is 83,3. In this study, 47,8% of the attendants regarded the service that they received as good, and 42% of the attendants regarded it as average. Besides, if we are to compare the patient satisfaction regarding demographic information, 50% of the literate attendants indicated their satisfaction as average, and 50% of illiterate ones indicated it as good. When compared regarding the level of monthly income, 78% of people whose income is 1000 Tl or less evaluated it as good, and 51% of people whose income is 5000 TL or more evaluated it as average.