Bankacılıkta operasyonel risk ve Türkiye'de teknoloji riski yönetimi üzerine uygulama
Operational risk in banking and a case study on the technology risk management in Turkey
- Tez No: 423619
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada bankacılık sektöründe operasyonel risk çeşitlerinden son yıllarda önemi oldukça artan bilgi teknolojileri riskinin ne olduğu, risk yönetiminin nasıl yapıldığı ve bu risklerin yönetilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankalara zorunlu tutulan COBIT 4.1 (Control Objectives for Information and related Technology) standartının usul ve esasları ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışmanın uygulama kısmında ise Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankanın bilgi teknolojileri riski yönetimi süreçlerinin neler olduğu ve bu risklerin yönetiminin nasıl gerçekleştirildiği, bilgi sistemlerinin karmaşıklığı dikkate alındığında temel bir düzeyde anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, risk of information technology, which is one of the operational risks and has recently gained considerable attention is examined. In this context, the risk of information technology and how to conduct the risk management is analyzed. Spesifically, principles and procedures of COBIT 4.1 (Control Objectives for Information and related Technology) which is obligated to banks by Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) are explained in detail. In this framework, as a case study, a bank operating in Turkey is basically examined with regard to the processes of IT risk management considering the complexity of information technology systems.