Farklı coğrafî bölgelerde petrol kuyusu açma maliyetlerinin PERT-CPM proje planlama teknikleri ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of oil well drilling costs in different georaphical regions with PERT-CPM project planning techniques
  1. Tez No: 423618
  2. Yazar: ASLI YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Econometrics, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı coğrafî bölgelerde, benzer derinliklerde petrol üretim kuyusu açma projelerinin, PERT-CPM proje planlama teknikleri kullanılarak, proje planlarını oluşturmak ve lokasyon farklılığının projelerin zaman ve maliyet değişkenlerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bir diğer amaç ise, proje planlama tekniklerinin farklı bir sektörde uygulamasını literatüre kazandırmaktır. Çalışmada, WINQSB programı kullanılarak PERT-CPM tekniklerinin iki petrol üretim kuyusu projesi üzerinde uygulamasına yer verilmiştir. İlgili projelerde gerçekleştirilecek faaliyetlerin süre tahminleri yapılarak proje planları oluşturulmuş ve bu projelere ilişkin toplam maliyetlerin tahmini işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ardından Şirketin proje mühendisleri tarafından proje hızlandırma işlemleri için bütçe kısıtları belirlenmiş ve bu bütçe kısıtları altında mümkün olan her bir zaman noktasına hızlandırma işlemleri yapılarak, hızlandırılmış proje planları içerisinden her iki kuyu için optimum proje planları elde edilmiştir. Projeler süresince faaliyetlerde hiçbir gecikme olmadığı varsayımıyla, optimum proje planlarının uygulanması sonucu ilgili projelerin beklenen sürelerinden önce, sırasıyla %13,89 ve %7,36 kâr ile tamamlanabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make the project plans of the projects of oil well drilling with similar depths in different georaphical regions by using PERT-CPM project-planning techniques and to reveal how the differences of location affects the time and costs of the projects. Another purpose is to make the implementation of the project planning techniques in a different sector be contributed to the literature. The implementation of the PERT-CPM techniques on two oil well projects is included in the study via WINQSB program. The time of the activities to be performed were estimated for the relevant projects and the project plans were prepared. Besides, the transactions of the total costs estimations were carried out. Budget constraints were determined by the project engineers of the Company, the acceleration acts to each point of time possible under these budget constraints were performed, and out of these accelerated project plans, optimum project plans were obtained for each well. Based on the assumption that no delays occurred in the activities during the projects, it was projected that as a result of the implementation of the optimum plans, the relevant projects could be completed before their expected completion times with 13,89% and 7,36% profits, respectively.