Kuşaklararası motivasyon farklılıklarının iş tatminine etkisine yönelik bir çalışma
A study on the effect of motivation differences among the generations on job satisfaction
- Tez No: 423621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT EKİYOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma iş hayatında aktif olarak yer alan Bebek Patlaması Kuşağı, X Kuşağı ve Y Kuşağı çalışanları motive eden unsurların farklılık gösterip göstermediğini ve hangi unsurun hangi kuşağa iş tatmini açısından ne şekilde etki ettiğini F.Herzberg'in İki Faktör Teorisi ile ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kuşak kavramı üzerinde durulmuş, bugün iş hayatında olan üç kuşağı birbirlerinden ayıran özellikleri anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde motivasyon ve iş tatmini konuları üzerinde durulmuş, Frederic Herzberg'in geliştirdiği İki Faktör Teorisi ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde 230 Yükseköğretim Kurulu çalışanıyla yürütülen anket çalışmasının bulgularına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde elde edilen verilerin analizleri bulunmaktadır. Veri analiz sonuçlarına göre, kuşaklararasında fark bulunan tek motivasyon unsurunun büyüme unsuru olduğu tespit edilmiştir. Bebek Patlaması Kuşağında büyüme unsuru X ve Y Kuşaklarından farklı çıkmıştır. Kuşaklararasında fark bulunan tek hijyen unsuru ise ücret olmuştur. X Kuşağının ücret unsuru bakımından diğer kuşaklardan farklı olduğu görülmüştür. İş tatmini açısından kuşaklar arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Üç kuşakta da motivasyon ve hijyen etmenleri ile iş tatmini arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Bebek Patlaması ve X Kuşağında hijyen etmenlerinin iş tatminine etkisinin motivasyon etmenlerinden daha fazla olduğu görülmüştür. Y Kuşağında ise motivasyon etmenlerinin iş tatminine etkisi hijyen etmenlerin iş tatminine etkisinden yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to reveal through Two Factor Theory by F. Herzberg whether the motivation factors differ for Baby Boomers generation, X generation and Y generation, and to what extent which factor influences which generation in terms of job satisfaction. In the first chapter of the study, notion of generation is dealt with and characteristics distinguishing the three generations taking part in business life today are explained. In the second chapter, subject matters as motivation and job satisfaction are pointed out while approaching Two Factor Theory developed by F. Herzberg. And in the third chapter, findings of the questionnaire carried out on 230 personnel working in the Council of Higher Education are provided. Analysis of the findings takes place in the last chapter of the study. According to results out of data analysis, the sole motivation factor that differs among the generations is identified as growth factor. Growth factor in Baby Boomers generation is found to be different from the ones in X and Y generations. The only hygiene factor having difference among the generations is salary. It is observed that X generation is different from the other generations taking salary factor into account. There is no statistically meaningful difference among the generations in terms of job satisfaction. It is determined that there is a positive correlation between motivation and hygiene factors and job satisfaction among all of the three generations. It is also witnessed that in Baby Boomers generation and X generation, hygiene factors have more influence on job satisfaction than motivation factors. In Y generation, motivation factors are observed to have more influence on job satisfaction than hygiene factors.