Vertigo kliniğimizdeki migrenöz vertigolu hastaların sıklığı ile bu hastaların klinik laboratuvar ve tedavi sonuçları
The seguence of the patients with migrainous vertigo in our vertigo clinic and the clinic lab treatment results of these patients
  1. Tez No: 423628
  2. Yazar: UFUK TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Esor İ. BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Baş dönmesi toplumda çok sık karşılaşılan bir bulgudur ve yaş ilerledikçe bu sıklık artmaktadır. 80 yaşından sonra en sık şikayet haline gelmektedir. Ayırıcı tanı için multidisipliner bir yaklaşım gerekir. Literatür bilgilerinde Baş dönmesinin en sık nedeni BPPV olarak rapor edilmişken biz Vertigo kliniğinde en sık neden olarak migrenöz vertigoyu bulduk. Bu bizde çevresel olumsuz faktörlerin artmasıyla migrenöz vertigo sıklığının giderek arttığı gelecekte bu sıklığın daha çok artacağı kanaatini doğurdu. Migrenöz vertigonun (özellikle Baziler Migren) BPPV ve Meniere Sendromunu taklit edebileceği bu nedenle ayırıcı tanının iyi yapılması gerektiği düşündük. Yine literatür bilgilerinin aksine biz Migrenöz Vertigoda Komputerize ENG de bozuk olan parametrelerde tedavi ile önemli bir düzelme kaydettik. Komputerize ENG yorumu ile Migrenöz Vertigo patogenezinde Baloh'un ortaya attığı 4 hipotezinde doğru olduğu migrenöz vertigo patogenezinde birçok faktörün rol oynadığı ve bunların birbiriyle ilişkili olduğu sonucuna vardık. Komputerize ENG'nin Migrenöz Vertigo tanısında tek başına yeterli olamayacağı, lezyonun lokalizasyonun yapılamayacağı ancak semptomun santralmi periferikmi olduğu konusunda çok önemli bilgiler verdiğini gördük. Komputerize ENG nin anamnez ve fizik muayene bulguları ile desteklenerek hastalığın tanısının konulması gerekliliği sonucuna vardık. Bu konuda Özellikle Pozitron Emisyon Tomografisi ile önemli bilgilerin elde edilebileceği ve böyle bir çalışmanın gerekliliğini düşündük. Anahtar Kelimeler : Migrenöz Vertigo, Dizziness, Komputerize ENG
Özet (Çeviri)
Dizziness is a diagnosiss we face with very often in society and this sequence increases as the age is getting older. It becomes the most common complaint after the age of 80. A multidisiplinary approach is needed for a distinctive diagnosis. Despite the fact that, the most common reason of the vertigo is reported as BPPV in literature, we found aut migrainous vertigo as the most common reason in our vertigo vertigo clinic. And this made us to have opinion that the sequence of vertigo has increased with the increasing negative surrounding factors and this sequence will increase in the future. We thought that migrainous vertigo (especially baziler migraine) may imitate BPPV and Meniere Syndrome and fort his reason distinctive diagnosis should be made well. Also, on the contrary to the literature data, we made a conclusion that Baloh's 4 hypothesis on computerised ENG interpretation and migrainous vertigo patogenesis are true, a lot of factor take roles at migrainous vertigo patogenesis and they are related to each other. We saw that computerized ENG can't be enough to define the migrainous vertigo on its own, and the localisation of the lesion can't be made but it gives us very important data if the complaint is origination from central or not. We concluded that it is needed to define illness with the support of the anamnes and physic examine finding of the computerised ENG. About this; important data might be had especially with pozitron Emission Thomography and we think that such study is needed. Key words : Migrainous Vertigo, Dizziness, Computerised ENG