Örgütler arası eşbiçimlilik ve çeşitlilik: Türkiye'de kamu yönetimi bölümleri üzerine bir inceleme
Isomorphism and pluralism between organizations: A research on public administration undergraduate programmes
  1. Tez No: 423650
  2. Yazar: METİN ÖZKARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
İnsan yaşamının önemli birer parçası haline gelen örgütler, insanlar arası ilişkilerin bir ürünü olarak ortaya çıkan kurumlarla ilişki halindedir. Kurumlar, karşılaşılan sorunlara çözüm olarak üretilen, meşruiyeti olan, tekrarlanan ve yaygınlaşmış davranış örüntüleridir. Örgütsel alanda, kurumlardan oluşan çevreyi; yasalar, mesleki kalıplar, belirsizliği gidermeye yönelik meşruiyet davranışları ve model olarak görülen büyük örgütler oluşturmaktadır. Örgütler, meşruiyet sağlamak ve belirsizliği gidermek adına kurumsal çevreden gelen baskılara uyum sağlayıp eşbiçimli hale gelirler. Kurumsal baskıya verilen yanıtlar bazen benzeşmeden farklı olabilir. Örgüt, kurumsal çevreden gelen baskılara farklı tepkiler gösterip, baskı sahipleriyle uzlaşabilir, onlardan kaçınabilir, onları reddedebilir veya dönüştürebilir. Bu çalışmada, Türkiye'deki kamu yönetimi lisans programlarının kurumsal çevrelerinden gelen baskılara verdikleri tepkiler incelenmiştir. Çalışma sonuçları göstermiştir ki, Türkiye'deki kamu yönetimi lisans programları, devlet eliyle ve yasal zorunluluklar nedeniyle yapısal eşbiçimli hale gelirken, öte yandan, öğretim müfredatlarının içeriği bakımından, batılı öğretim modellerinden oluşan kurumsal mantıkları aracılığıyla melez ve çoğulcu bir görüntü sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations, which have become an important aspect of human lives, are related to the institutions arising as a product of interpersonal relationships. Institutions are legitimate, repeated and common behavioral patterns that are produced for solving problems. In the organizational field, the setting composed of institutions are made up of laws, lüralist al patterns, legitimate codes and big organizations in order to eliminate uncertainty. Organizations become isomorphic complying with the pressures from the environment in order to be legitimate and remove uncertainty. Reactions towards institutional pressures sometimes differ. Organizations give different reactions to environmental pressure; come in to terms with, avoid, deny, manipulate or change those who cause pressures. In this study, reactions given by public administration undergraduate programs in Turkey towards their environmental pressure are examined. The results of the study indicate that while the public administration undergraduate programs in Turkey are becoming more structurally identical due to state or related legal challenges, on the other hand, the educational curriculum content seems to becoming more hybrid and pluralist through their institutional logic.