Schopenhauer ve Nietzsche'de görünüş gerçeklik problemi
Schopenhauer and Nietzsche on appearance vs reality
- Tez No: 423651
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Görünüş ile gerçeklik arasındaki ayrım, gündelik yaşamdan felsefi düşünceye kadar insanın deneyim dünyasının farklı alanlarında önemli bir etmene işaret eder. Bu mesele, felsefe açısından ele alındığında bir takım felsefi sorunlar ortaya çıkar ve bunların çözülmesi gerekmektedir. Ortaya çıkan sorunların niteliği, meselenin hangi açıdan ele alındığına göre farklılık göstermektedir. Meselenin ele alınırken gösterilen tutum, hem görünüş ve gerçeklik gibi temel kavramların hem de sorunun kendisinin anlamıı değiştirmektedir. Bu çalışmada, meselenin Schopenhauer ve Nietzsche'nin düşüncelerinde nasıl bir görünüm aldığını, tarihsel ve kavramsal arkaplanlarıyla ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The disctintion between appearance a nd reality indicates an important factor for the fields of human experience world such as philosophical thinking as well as every-day life. When this issue is considered in the philosophical point of view, some philosophical problems emerge and need to be solved. Perspective shown when considering the issue changes and determines the meaning of basic concepts and of the problem itself. In this study we will try to reveal what the issue had an appearing in the thinking of Schopenhauer and Nietzsche with conceptual and historical contexts.