5015 sayılı petrol piyasası kanunu çerçevesinde idari yaptırımlar ve yargısal denetimi
Administirative sanctions and judicial review within the scope of the petroleum market law 5015
- Tez No: 423654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde devletin ekonomik kamu düzenini sağlarken geçmişe nazaran daha aktif davrandığı bir gerçektir. Devlet bu düzeni tesis ederken düzenleyici, denetleyici ve hukuka aykırılıkları önlemek ve gidermek için yaptırım uygulayıcı rolünü üstlenmektedir. Devlet petrol piyasasındaki bu sorumluluğunu genel olarak EPDK eliyle yerine getirmektedir. Nitekim, petrol piyasası faaliyetlerinin şeffaf, eşitlikçi ve istikrarlı biçimde sürdürülmesi için yönlendirme, gözetim ve denetim faaliyetleri 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu'nda düzenlenmektedir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada ilk önce, idari yaptırımlara ilişkin olarak doktrinde ve yargısal içtihatlarda konuyla ilgili olarak yer alan bilgiler derlenerek sunulmaktadır. Ardından, EPDK'nın petrol piyasasında uyguladığı idari yaptırımlar ve bu idari yaptırımların uygulanmasına sebep olan kabahatler incelenmektedir. Son olarak da, bu idari yaptırımların yargısal denetimine ilişkin başlıca konulara yer verilmektedir. Tüm bunlar yapılırken Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın emsal nitelikte çok sayıdaki kararından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this day and age, it is a reality that the state behaves actively as maintaining economic public order when compared to past. While it is establishing this order, the state plays a regulatory, supervisory and sanction implementing role so as to prevent and stop illegality. It generally discharges the responsibility in oil market by favor of EPDK (Energy Market Regulatory Authority). Indeed, leading, supervision and inspection transactions are enacted in the petroleum market law 5015 so as to maintain the transactions of petroleum market perspicuously, equally and stably. This study consists of three chapters. First, the data relating to administrative sanctions in the doctrine and judicial precedents about the subject are presented. Second, the administrative sanctions imposed by EPDK in oil market and the misdemeanors causing them are analyzed. Last, the main issues regarding judicial review of these administrative sanctions are presented. Meanwhile, a great number of leading cases of Constitutional Court of the Republic of Turkey and Council of State have been drawn on.