Pers İmparatorluğunda kültürel hayat
The cultural life in Persian Empirement
  1. Tez No: 423687
  2. Yazar: SALİH ASLANBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Pers İmparatorluğunda kültürel hayat başlığı altında ele aldığımız bu çalışmanın amacı Pers İmparatorluğu sosyal hayatı ve kültürel yapısını oluşturan ticaret, dini yapı, askeri yapı, dil ve yazı, devlet yönetimi ve Pers İmparatorluğunun vazgeçilmez unsurları olan Satraplıklara genel hatlarıyla değinmek olmuştur. Bu anlamda çalışmada bahsedilen konular hakkında genel genel bilgiler verilmek amaçlanmıştır. Sözkonusu çalışmanın kapsamında üzerinde durulan konuların ayrıntılarına inilmemiş, her konu üzerinde ulaşılan kaynaklardan edinilen bilgilerin sınırı kadar bahis yapılmıştır. İ.Ö. 546 yılında Perslerin Lidya Krallığının başkenti Sardes'i ele geçirmesiyle başlayan ve İ.Ö. 334 yılında Granikos Savaşı sonucunda Büyük İskender'in Anadolu'daki Pers hakimiyetine son vermesiyle noktalanan yaklaşık iki yüz yıllık süreçte Batı Anadolu bölgesinin Pers İmparatorluğu yönetiminde ve etkisinde sosyal ve kültürel olarak nasıl bir süreç ve etkileşimden geçtiği hususu çalışmanın yönteminin belirlenmesinde etkili olmuştur. Sonuç olarak Pers İmparatorluğunda kültürel hayat adlı çalışmada Pers İmparatorluğunda kültürel hayatı oluşturan bazı öğelere genel hatlarıyla değinilmiş, bu unsurlar hakkında genel ve yeterli bilgi sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that the social and cultural life in the Persia Empirement under this title we have discussed social life and cultural structure forming trade, religious structures, military structures, language and writing, the state administration and the Persian Empire indispensable elements that Satrap outlined to address was in the Pers Empirement. In this meaning, the general public about the topics consists in this study are intended to provide information. The scope of the study in question is not descended into the detail of the issues highlighted, the source of information obtained from each subject reached in the limitation on the bet is made up. BC in 546 the Persian conquest of Sardis, the capital of the Kingdom of Lydia and BC began with in the 334 years Granicus War as a result of Alexander the Great in Anatolia finished the Persia's dominance punctuated by about two hundred year period of Western Anatolia Persia management and the impact of social and cultural as to how one processes and interactions pass through the issue of working methods for determining has been effective. Finally, the name of social and cultural life in the Perisan Empirement, the social and cultural life consist of some items in Persian Empirement are mentioned in general terms, general and sufficient information about these factors have been studied to offer.