İnternet güvenliği ve çevrimiçi gizlilik alanlarında yaşanan sorunlar: İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının internet güvenliği ve çevrimiçi gizlilik ile ilgili kanaatleri ve farkındalıkları üzerine bir araştırma
Problem encountered in the internet security and online privacy fields: A research about internet and social network users' opinions and awareness regarding internet security and online privacy
- Tez No: 423703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
2000'li yıllara girilmesiyle birlikte önce dünyada sonra ülkemizde teknolojide büyük bir dönüşüm gerçekleşmiştir. Yaşanan bu dönüşüm internet kullanımının hızlı bir şekilde artmasını da beraberinde getirmiştir. Diğer yandan sosyal ağların popüler hale gelmesi bireylere sosyalleşmek için yeni ortamlar sağlamıştır. İnternet kullanımın çok yüksek oranlarda olduğu günümüzde internet ve siber ortamda devletin gözetim teknolojilerini kullanması; internet servis sağlayıcılarının ve şirketlerin pazarlama faaliyetleri amacıyla çevrimiçi ortamda bulunan kişisel verilerimizi toplaması; tam olarak neye ve kime hizmet ettikleri bilinemeyen bilgisayar korsanlarının ise kötü amaçlı faaliyetleri internet güvenliği ile çevrimiçi gizlilik alanında birçok ihlale sebep olmaktadır. Bu çalışmada devlet, pazarlama şirketleri ve bilgisayar korsanlarından oluşan üç unsurun internet güvenliği ve çevrimiçi gizlilik alanlarında gerçekleştirdikleri ihlaller teknoloji basınında çıkan haberler üzerinden ele alınmıştır. Bu üç unsurun gerçekleştirdikleri ihlaller sırasında kullandıkları teknolojiler analiz edilmiş ve bu teknolojilerle ilişkili kavramlar tanımlanmıştır. Çalışmada ayrıca, ülkemizdeki internet kullanıcılarının internet güvenliği ve çevrimiçi gizlilik alanlarındaki ihlaller karşısında kanaatlerini ve farkındalıklarını değerlendirmek amacıyla bir anket araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, çevrimiçi gizlilik ve güvenlik ihlalleri karşısında internet kullanıcılarının farkındalık boyutunun yüksek olduğunu; fakat bu ihlaller karşısında internet kullanımından vazgeçme eğilimlerinin düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Upon entering the 2000s, a major conversion took place in technology priorly in the world and then in our country. This experienced conversion also brought rapidly use of internet. On the other hand, becoming popular of social networks has provided a new environment to socialize with individuals. Nowadays, that is very high rate of the internet usage, a lot of infringements are being conduced to in the field of internet security and online privacy because government uses surveillance technology in the internet and cyberspace, internet service providers and companies collect our personal data for the purpose of marketing activities in the online environment, and by reason of malicious activities of the hackers exactly what and whom they serve are unknownable. In this study, performing violance of the three elements of internet consisting of hackers, the state and private companies in the Internet security and online privacy area were approached over the news in technology press. The technologies that these three elements use when they performed these violations were analyzed and conceptions were described associated with this technology. Also in this study, a survey was conducted to assess their convictions and awareness on the face of internet security of users and infringements related to online privacy. Research findings shows that internet users have a high awareness on the face of online privacy and internet security but they have lower tendency to give up using internet on the face of these infringements.