İdari yargı uygulamaları ve adil yargılanma hakkı
Judicial administrative practices and the right to a fair trial
  1. Tez No: 423702
  2. Yazar: BURÇİN ÖZDİL TAŞOLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmanın amacı, Türk idari yargı mercileri tarafından adil yargılanma ilkesi gözetilerek verilen kararların ortaya çıkarılması ve akademik platforma kazandırılması ile adil yargılanma ilkesine ilişkin olarak mevzuattan kaynaklanan problemler incelenerek yapılması gereken değişikliklere öneri getirmektir. Bu şekilde uygulamada var olan düzen ortaya konulmuş ve olması gereken düzen mevzuattaki engellere değinilerek açıklanmıştır. Çalışmanın kapsamını; adil yargılanma hakkının koruma alanı, tarihsel gelişim süreci, idari yargı düzenini ilgilendiren unsurları, Türk idari yargı merciileri tarafından adil yargılanma hakkına ilişkin olarak verilen kararlar, AİHM'nin Türk idari yargı düzenine yönelik olarak vermiş olduğu kararlar ve idari yargı mevzuatımızın adil yargılanma hakkını ilgilendiren maddelerinin değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Tezin hazırlanması aşamasında ağırlıklı olarak mahkeme kararlarına değinilmeye çalışılmış bu amaçla hem AİHM hem de Türk idari yargı düzeninde verilen kararlar araştırılmıştır. Özellikle Türk idari yargı düzeninde verilen kararların kitap, makale ve internet ortamından erişimi kısıtlı olduğundan Danıştay ve Mahkemeler nezdinde oldukça ayrıntılı ve uzun bir çalışma yapılmıştır. Yaklaşık olarak 5000 karar arasından karar gerekçesinde adil yargılanma hakkına yer verilenler kendini tekrar etmeyecek şekilde farklı unsurlara değinilmesine özen gösterilerek tasnif edilmiştir. Bu şekilde uygulamada var olan durum tez çalışmasında irdelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak Türk idari yargısı aleyhine verilebilecek ihlal kararlarının önüne geçmek amacıyla mevzuatımızda bir takım değişiklikler yapılmalı, söz konusu değişikliklerin sadece mevzuat üzerinde yapılması ile yetinilmeyerek uygulayıcı konumunda olan hakim, savcı, avukat ve yardımcı personel tarafından da dikkate alınması ve benimsenmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, the Turkish administrative courts by the principle of fair trial considering the decision taken uncovering and academic platform to gain fair trial principles in relation to the legislation arising from problems by examining the necessary amendments to the proposal is to bring. In this way, applying the existing order scheme should be introduced and explained with reference to the legislative obstacles. The scope of the study; right to fair trial of the conservation area, the historical development of the administrative judicial system concerning the elements of the Turkish administrative judicial authorities by the right to fair trial in relation to the decision of the Court of Turkish administrative courts order to address given decisions and administrative jurisdiction of our legislation right to fair trial involving agents evaluation form. In the preparation phase of the thesis is mainly addressed to the court decision has been made to the Court for this purpose as well as the Turkish administrative decisions made in the judicial system has been investigated. In particular, the decision of the Turkish administrative judicial order books, articles and internet access is restricted from the Council of State and the Court in the eyes of a long and very detailed work has been done. Resolution of approximately 5000 decisions cited in the justification of the right to a fair trial will not repeat itself taking care not to mentioned the different elements are classified. In this way, the application has been studied in the existing case study. As a result, the Turkish administrative courts against the might be given to a violation in order to avoid our legislation, some changes should be made, the amendment only on legislation by making be content and practitioners in the position that judges, prosecutors, lawyers and auxiliary personnel be taken into consideration and adoption must be provided.