Kamu-özel işbirlikleri
Public-private partnerships
  1. Tez No: 423704
  2. Yazar: ÇINAR CAN EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 561
Özet
Kamu özel işbirlikleri; kamu hizmetlerinin ve altyapı yatırımlarının yerine getirilmesinde özel sektörden yararlanmak amacıyla yapılan uygulamalardır. Kamu-özel işbirliğinin kendisi bir model olmayıp daha önceden uygulanan veya yeni uygulanmaya başlayan çeşitli modelleri bir araya toplamaya yönelik şemsiye bir kavramıdır. KÖİ kavramının şemsiye kavram olmasından kasıt KÖİ içinde birden fazla ve çeşitli modelin bulunmasıdır. Ancak hangi modellerin kamu-özel işbirliklerine dâhil olduğu konusunda da bir görüş birliği yoktur. Bu noktada bir ilişkinin KÖİ modeli olması için ihtiva etmesi gereken şartlar şöyle sıralanabilir: İşbirliğinin konusu kamu hizmeti olmalıdır. Özel sektör tesislerin yapımı için gerekli sermayeyi getirmeli ve belli başlı riskleri üstlenmelidir. Bu ilişkide idarenin ihtiyaçlarını çıktılar ve hizmet standartları şeklinde belirlemesi; özel sektöre yapılacak ödemelerin hizmetin kalitesine bağlı olması ve özel sektörün hizmeti uzun süre işletmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
PPPs are used to take advantages of private sector to perform public services and build public infrastructures. PPP is not a model itself but an umbrella term which includes several models that was used or recently introduced. Being an umbrella term, PPP brings together different types of models underneath. Today, there is no consensus about which model can be qualified as a PPP model. To be qualified as a PPP model, a relationship between public and private sector first must contain these conditions: the main subject of the cooperation should be public services. Private sector should bring necessary capital for the construction of public service infrastructures, bear the principal project risks and operate the public service for a long duration. While these are private sector duties, public sector must identify its needs by outputs and service standards and must pay private sector depending on the quality of the services provided by private sector.