Yer markacılığı bağlamında Alanya marka imajı üzerine bir analiz
The context of place branding an analysis on the brand image of Alanya
  1. Tez No: 423721
  2. Yazar: DİLEK AŞLAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Küreselleşen dünyada rekabet sadece devletler değil, bölgeler ve şehirlerarasında da yaşanmaktadır. Birbirleri ile rekabet halinde olan şehirler için hedef kitlenin zihninde oluşturulan imaj ve itibarın önemli olduğu günümüzde bu rekabetin yolu kişilerde oluşturdukları algılamalardan geçmektedir. Belirli bir strateji çerçevesinde oluşturulan veya istenildiği gibi şekillendirilen bir şehrin marka algılaması şehirlerin insanların dikkatini çekebilmek açısından çok güçlü bir rekabet avantajı sağlamaktadır. Oluşturulan imaj ve algıyla turizm faaliyetleri, ülke için etkin bir rekabet gücünü de beraberinde getirmektedir. Ülkeler kendilerini tek bir destinasyon olarak değil, ülke içindeki farklı turizm arz potansiyeli olan bölge ve şehirler olarak ayrı ayrı destinasyonlar halinde pazarlamaya başladığı andan itibaren yer markacılığı önemli bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple şehirlerin bir destinasyon olarak markalaşıp kendi tanıtımlarını yapmaları ve bu anlamda şehir marka imajını oluşturmaları ve bu süreci yönetmeleri şehirler için önemli avantaj imkanları yaratmaktadır. Şehirlerin imajlarının yönetildiği ve şekillendirildiği küreselleşen günümüz dünyasında hedef kitlelerin zihninde oluşturulan marka imajının önemli olduğu artık çok dikkat çekicidir ve gün geçtikçe de önemi artmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın konusunu Alanya marka imajının yer markacılığı bağlamında analizi oluşturmaktadır. Bu anlamda çalışmanın amacını yer markacılığı bağlamında Alanya marka imajının analiz edilmesi ve Alanya marka imajına ilişkin algı haritasının ortaya konulması oluşturmaktadır. Alanya'nın yer markası bağlamında marka imajının analiz edilmesi ve bu konuda hedef kitlenin belleğindeki marka imajı algı haritasının ortaya konulması bu çalışmanın amacını tanımlamaktadır. Bu süreçte şehirler var olan imajlarını güçlendirmek veya kötü imajı iyiye çevirmek için şehirlerine kimlik kazandırma sürecinde imaj ve itibarı yönetmek önemlidir. Bu çalışmada Alanya'nın var olan kendine özgü yöresel özelliklerinden yararlanarak kent markası oluşturmada imaj ve itibara ilişkin algılar alan araştırması ile araştırılmıştır. Alanya marka imajı ve itibarına yönelik olarak önceden hazırlanan sorular anket yöntemi kullanılarak katılımcılara yöneltilmiş ve elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world competition is experienced not only between states, but also regions and cities. Today, when the image and the reputation of the cities in competition with each other formed in the minds of target groups is important. The understanding of brand formed as wished or within the scope of a certain strategy provides a strong competition advantage for cities to attract attention. Tourism operations with the formed image and understanding bring along the power of strong competitiveness for the country. From the moment when the countries start marketing themselves not as only one destination but different provinces and cities with different tourism potentials, the place branding comes out as an important subject. That's the reason why cities' branding and promoting themselves and creating a city image and managing these processes creates important advantages for the cities. In today's globalizing world, where the cities form and manage their images, the brand image created in target groups' mind is so noticeable and getting even more important day by day. In this aspect, the subject of this study is analysis of Alanya brand image within the scope of place branding. In this sense, the purpose of the study is analysis of Alanya within the scope of place branding and revealing the mind map related to brand image of Alanya. Place in the context of the analysis of brand image and brand in Alanya map to reveal the brand image in the memory of the audience perception of this issue describes the purpose of this study.In this process managing image and reputation is important in order to strengthen the existing images of the cities and turn the bad images of the cities to better. In this study the perceptions related to image and reputation in creating city brand were investigated by taking advantage of the unique regional characteristics that Alanya has. The questions prepared in advance about the brand image and reputation of Alanya were asked to participants with survey method and resulting data were analyzed with SPSS and the results obtained were put forward.