Titanyum dioksitin polivinil alkol (PVA) esaslı biyobozunur kompozit filmlerin UV-yaşlanma üzerine etkisi
The effect of titanium dioksit on UV-aging polyvinyl alcohol (PVA) biodegradable compozite films based
  1. Tez No: 423809
  2. Yazar: CANSU ÖZDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Biyoçözünür polimerler teknolojik gelişimin çeşitli alanlarında çok büyük önem teşkil etmektedirler. Birçok bilim insanı bu konuda çeşitli araştırmalar yapmaktadırlar. Bu tez çalışmasında polivinil alkol (PVA), takviye elamanı olarak yer fıstığı kabuğu unu (YFK) ve orman budama atığı unu (O), katkı maddesi olarak ise titanyum dioksit (TiO2) kullanılarak biyobozunur kompozit filmler dökme yöntemiyle (Casting method) üretilmiştir. Çalışma esnasında üretilen kompozit filmlerin bazı mekanik (çekme direnci, çekmede elastikiyet modülü ve kopmada uzama), morfolojik özellikleri ve UV ortamda etkisi belirlenmiştir. Takviye elemanı tipi ve miktarının, katkı maddesi miktarının üretilen kompozit filmlerin özellikleri üzerine etkisi istatiksel olarak incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda, yer fıstığı kabuğu ve orman budama atığı ununun PVA matrisine %30 eklenmesiyle çekme direncinin azaldığı tespit edilmiştir. Çekmede elastikiyet modülü değerlerinin hem yer fıstığı kabuğu unu hem de orman budama atığı unu oranındaki artışla iyileştiği ve kopmada uzama değerlerinin ise azaldığı bulunmuştur. PVA, 50 ve 100 saat UV testine maruz bırakılmasından sonra çekme direncinde artma olduğu ve çekmede elastikiyet modülünde 50 saat sonra UV ortamında azalma, 100 saat sonra UV ortamında ise artma tespit edilmiştir. PVA'nın kopmada uzama değerlerinde 50 ve 100 saatlik UV testi yapılmasından sonra artma olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biodegradable polymers have importance in a variety of utilization of technogical development. Several scientists perform research studies on this research regarding this. In this study, biodegradable composite films were produced successfully by casting method using PVA as a matrix and peanut shell flour and forest pruning waste flour as a filler and TiO2 as a additive. During this study, some mechanical (tensile strength, tensile modulus and elongation at break), morphological and properties were determined and the effect of filler type and concentration on the mechanical properties and UV were investigated. Both filler type and concentration investigated effect on tensile strength. As a result, tensile strength of produced films were reduced with the addition of 30% peanut shell flour and forest pruning waste in PVA matrix. In addition, with the increase of peanut shell flour and forest pruning waste concentration tensile modulus were increased while elongation at break values were reduced. PVA after 50 and 100 hours exposure to UV test was determined that an increase in tensile strength. After 50 UV hours the tensile of modulus of decrease and UV 100 hours was found to be rising tensile of modulus. PVA after 50 and 100 UV was observed to be increasing elongation at break.