A research on dairy cattle production, structure and marketing opportunities in Konya province
Konya ilinde süt sığırcılığının üretim yapısı ve pazarlama olanaklarının incelenmesi
- Tez No: 423836
- Danışmanlar: Prof. Dr. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hayvansal üretim kollarından biri olan süt sığırcılığı, insan yaşamında gerekli süt ihtiyacının karşılanmasında önemli bir role sahiptir. Konya ilinde süt sığırcılığı işletmelerini konu alan bu çalışmanın esas amacı; Konya ilini temsil edebilecek süt sığırcılığı işletmelerinin üretim yapısı ve pazarlama olanaklarını ortaya koymaktır. Bu temel amaç altında süt değer zinciri içerisinde üreticilerin ürettikleri sütün pazarlama kanalları ve bu kanallardaki firmalarla olan sorunları, beklentileri ve görüşleri analiz edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Konya ilinde oransal örnekleme yöntemiyle belirlenen üreticilerle yapılan anket verileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana materyalini Ağustos 2014 yılında Konya İlinde Tabakalı Tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 92 adet süt sığırı işletmesine ait anketlerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Anket verilerinin analizinde parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Çiftçilerin yaş ortalaması 47.4 olarak tespit edilmiştir, işletmelerde ortalama birey sayısı 5.54'tür ve süt sığıcılığıyla uğraşan kişi ortalama sayısı ise 2.05'tir. İşletme başına ortalama süt sığırı sayısı 33.56 baş olup, inek başına günlük süt verimi 21.13 kg, bir laktasyon döneminde elde edilen süt miktarı 5493.8 kg/baş, ortalama sağım süresi 260 gün olarak tespit edilmiştir. İşletmecilerin % 82.6'sı süt sığırcılığı ve farklı bir işte çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study is to identify the dairy cattle production factors and household characteristics that influence the farmers' choice of milk marketing channels. The research considers test dairy farms from different approaches to the subject with the categorizing of the dairy farms due to their size. For this purpose, the dairy farms are classified due to their number of animals, the number of dairy cows and the amount of dairy production. The research based on the primary data collected through stratified random sampling method in August 2015 in the dairy farms of Konya. For this aim, 92 dairy farms which are producing and selling milk in the area of Konya province interviewed. The data collected through interviews, focus group and presented by using descriptive statistics and also applying complex analytical tools such as parametric and nonparametric tests. The means age of farmers were 47.4 years, the total average of household members were 5.54, and the total average number of members busy with dairy cattle were 2.05. The average number of milk cows per dairy cattle yield was 33.56 and daily milk yield per cow was 21.13 kg/day. On a lactation period, milk yield per cow was 5493.8 kg/head and the average lactation period was 260 days, and 82.6% of respondents were working with dairy farming and different job.