Stress analysis and improvement of boom and arm of an excavator
Ekskavatörün bom ve kolunun gerilme analizi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 423865
  2. Yazar: ERDEM ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, kazıcı iş makinesinin bom ve kol grubunun analiz edilmesi, kuvvetlere bağlı olarak oluşan gerilmelerin iyileştirilmesi için yapılmıştır. Ürünün maruz kaldığı kuvvetlere bağlı olarak istenilen sınır değerinin altında kalmasının sağlanmasının yanı sıra, ürünün bu yükleri optimum hammadde kullanımı ile karşılaması istenmiştir. Öncelikle kuvvet analizi tamamlanmıştır. Bundan sonra ön ataşman, makinenin kritik konumuna göre simule edilmiştir ve modellenmiştir. Sonuçlara göre iyileştirmeler uygulanmıştır. Bu mühendislik problemine sayısal bir çözüm yöntemi olarak Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) uygulanmıştır. Sonlu elemanlar analizleri Simxpert paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze boom and arm of excavator and to improve the stresses depending on forces. Besides these stresses remain below the limit values as desires, it is aimed to provide using optimum material. Primarily force analyses is finished. Then the front attachment is simulated and modeled according to critical position of machine. The improvement is applied according to the results. Finite element method (FEM) is applied to the engineering problem as a numerical solution methods. Simxpert software program is used in finite element analysis.