Liveable roofs as a semiotic phenomenon in architecture
Mimarlıkta semiyotik bir olgu olarak yaşanabilir çatılar
- Tez No: 423927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR BALLİCE, DOÇ. DR. FABIO BACCHINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, iletişim ve gösterge özelliklerini içerisinde barındıran bir öge olarak görülen çatıların analizine semiyotik açıdan bir yaklaşımın teorik imkanlılığını keşfetmektedir. Bu keşif esnasında çatıların semantik (anlamsal) ve pragmatik (yapısal) düzeyde iç mimari fonksiyonlarının belirlenmesine ve neticelerine odaklanılmaktadır. Yine bu araştırma, çatıları, kültürel süreçte iletişimsel faaliyetleriyle rol oynayan birer ?semiotik mekan? olarak anlayabilmemiz için, teorik bir arkaplan ve araç olarak ?Yaşanabilir çatıların Semiyolojisi?ni geliştirerek, çatılara yeni bir disipliner bakış önermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada ayrıca, iki zıt özelliğin (iç mekan x dış mekan) içiçe geçirilmeye çalışıldığı zorlu tasarım sürecinin incelendiği iki adet durum incelemesi bulunmaktadır. Esasen bir dış mekan öğesi olarak kabul edilen çatıların bir iç mekan öğesi olan Hotel Odası?na dönüşümünün, verilen durum incelemelerine dayanılarak (AKA Central Park Hotel ve Capsule sur le toit/ Living Roof) yapılan kapsamlı ve karşılaştırmalı incelemesi, bize çeşitli karşıt eşleştirmelerle yaşanabilir çatıların analizine yönelmemize imkan sağlamaktadır; kapalı - açık; geleneksel - yenilikçi; gerçekçi - ütopik; uyarlama - yeni; cevabi - özerk.
Özet (Çeviri)
The research explores the theoretical possibility of a semiotic approach to the analysis of roofs, seen as entities where a process of communication and signification takes place ? focusing on the consequences and the determination of the interior architectural functions of roofs, at their semantic and pragmatic levels. It aims proposing a new disciplinary look to roofs, developing ?Semiotics of Liveable Roofs? as a theoretical background and a tool for understanding roofs as ?semiotic spaces? acting in the cultural process through their communicative actions. This study also includes two different case studies, (AKA Central Park Hotel and The Living Roof/ Capsule sur le toit) through which the challenging design process of blending two contradictory features (exterior vs. interior) is examined. Depending on the given case studies, a comprehensive and comparative investigation of the transformation of an exterior space (Roof) into an interior one (Hotel Bedroom) allows us to address the analysis of liveable roofs between and within several oppositional pairs; closed vs. open; conventional vs. innovative; pragmatic vs. utopian; adapting vs. new; responsive vs. autonomous.