Improving inventory management in garment industry: A case study in Egedeniz Textile
Konfeksiyon sektöründe envanter yönetim sistemi iyileştirmesi ve Egedeniz Tekstil Firması'nda uygulama
  1. Tez No: 423948
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖKSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER BULUT, YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İşletmeler günümüzde kar marjlarını arttırmak, müşteri beklentilerini karşılayabilmek, hatta ayakta kalabilmek için maliyetlerini azaltmak mecburiyetindedirler. Bu maliyetlerin en önemli ayağını da envanterler oluşturmaktadır. Maliyetleri düşürmenin yolu etkili bir envanter yönetiminden geçer. Bir çok işletmenin hemen hemen en büyük değerini ellerindeki stoklar oluşturur. Dolayısıyla bu stokların yönetimi, karlılığı doğrudan etkiler. İşletmeler kapasite artırımına gittikçe, malzeme çeşidi artar bununla beraber ürün gamı da artar. Bu da tedarik, talep ve ürüne ilişkin faktörlerdeki belirsizlik ve aralarındaki ilişkinin karmaşıklığına neden olduğu için stok bulundurmayı zorunlu kılar. İşletmeler, gerçekleşen maliyetler ile stoklarından sağladıkları tasarruflar arasında, ekonomik bir denge kurmak suretiyle, en az maliyete sebep olacak, optimum stok seviyelerini tespit etmek durumundadır. Bunu başarabilen şirketler hedeflerine ulaşabilirler. Bu çalışmada envanter yönetiminin önemi, envanter kontrol yöntemleri ve modelleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The companies have to decrease their costs to increase their profit margins, to meet the customer expectations, and even to afloat. The most important part of these costs is inventory. The way to decrease the costs is an effective inventory management. Almost the biggest value of a company involves of stocks that they have. Hence, the management of this stock would directly affect the profitability of the company. As the company increases the capacity, the variety of the material and therewithal, the product range increases. And this situation necessitates keeping stocks because it causes uncertainty in the factors of supply, demand and product, and the complexity between them. The companies have to determine the optimum stock level that would cause the less cost, by creating an economical balance between realized costs and the savings obtained from stocks. The companies which can succeed realizing this optimum stock can achieve the objective. In this study, it is emphasized on the importance of inventory management, inventory control methods and models.