Absorpsiyonlu soğutma sistemleri
Absorption cooling systems
- Tez No: 424016
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan soğutma sistemleri ve absorbsiyonlu soğutma sistemleri ve bu sistemlerde kullanılan elemanlar hakkına bilgi verilerek tek etkili amonyak / su akışkanlı absorbsiyonlu bir soğutma sistemi için termodinamik ve exergetik modeller geliştirilerek bir proje ile geliştirilen modelin örnek çözümü yapılmıştır. Sistem elemanlarının tasarımı için gerekli parametreler oluşturularak bu sistemde yaygın olarak kullanılan helisel sarmal ısı değiştiricisi için termodinamik model oluşturulup örnek proje için çözümleme yapılmıştır. Bu çalışma ile absorbsiyonlu soğutma sisteminin tüm bileşenleri için örnek model oluşturularak sistem kapasitelerinin ve elemanlarının belirlenmesi yapılmış, model doğrulaması yapılarak sistem uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu sayede çalışma, ülkemizde şu anda yaygın olmayan fakat ileride bu sektörde faaliyet gösterecek mühendisler için sistem elemanları seçimi ve kapasite hesaplamaları hakkında referans olarak kullanılabilir. Aynı zamanda hesaplama yöntemi referans alınarak çalışmakta olan bir soğutma sisteminin denetim aracı olarak kullanılabilir. Hesap yöntemi izlenerek çalışmakta olan sistemin gerçek ortam şartları ile benzetim yapılıp sonuçlar karşılaştırılırsa çalışmakta olan sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığı anlaşılabilir, bakım periyodu belirlenebilir veya arıza tespiti sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study informs for refrigeration systems which is commonly used and absorption cooling system of the components used in these systems and for single effect ammonia/water fluid absorption cooling system, developing thermodynamic and exergetic models are made a sample solution of a model by devoloped a project. For the design of the system components, the required parameters for the helical coil heat exchangers are widely used in this system generated thermodinamic model analysed for the sample project. This study was conducted to determine system capacity and elements by generating role models for all components of the absorption cooling system, the suitability of system was evaluated by performing to verify of the designed model. As a result, this study can be used as a reference about capacity calculations and choosing system elements for engineers which are not currently wide spread but will work in this sector in the future. Also with reference to the calculation method may be used for the control tool of a cooling system which operates. Following the calculation method, if working within the system simulation with real environmental conditions and the results are compared, helps to understand working system is healthy or not, maintenance period can be determined or failure detection can be made.