Lineer fonksiyonel diferansiyel denklemlerin morgan-voyce polinom çözümleri ve uygulamaları
Morgan-voyce polynomial solutions of functional differential equations and their applications
- Tez No: 424274
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, fonksiyonel diferansiyel denklemlerin bir sınıfı olan diferansiyel-fark denklemleri ve gecikmeli diferansiyel denklemlerin çözüm yöntemleri verilmiş ve çözülecek problemler tanıtılmıştır. İkinci bölümde Morgan-Voyce polinomlarının temel özellikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, yüksek mertebeden diferansiyel-fark ve gecikmeli diferansiyel denklemlerin Morgan-Voyce polinomları cinsinden çözümlerini bulmak için, rezidüel hata analizi ile beraber“Morgan-Voyce Sıralama Yöntemi”sunulmuştur. Dördüncü bölümde, Morgan-Voyce sıralama yönteminin uygulanabilirliğini ve etkinliğini göstermek için, yöntemimizi hata analizi ile birlikte beş örneğe uygularız. Son bölümde de elde edilen sonuçları tartışırız.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, the numerical solution methods of differntial-difference and delay differential equations, which belong to a class of functional differential equations, are given and the problems to be solved in study are introduced. In the second chapter, the fundamental properties of Morgan-Voyce polynomials are explained. In the third chapter, to find the solutions of differential-difference and delay differential equations in terms of Morgan-Voyce polynomials, the“ Morgan-Voyce Collocation Method”along with residual error analysis is presented. In the fourth, we apply our method to five examples along with residual error analysis. In the last section, we discuss the obtained results.