Minkowski uzayında bazı eğrilerin karakterizasyonları
The characterizations of some curves in Minkowski space
- Tez No: 424286
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN SİVRİDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun tarihsel gelişimi ve bu tezde ele alınan problemlerin tanıtımı yapıldı. Ikinci bölüm konular hakkında bilinmesi gereken temel kavramlara ayrılmıştır. Üçünüu ve dördüncü bölüm orijinal çalışmalar içermekte olup üçüncü bölümde Minkowskibuzayında bazı eğrilerin karakterizasyonları verilmiştir. Dördüncü bölümde ise R^4_2 uzayında bazı eğriler için bazı karakterizasyonlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study designed as a philosophy doctoral thesis covers four chapters. In the first Chapter, the historical developments and the problems which are discussed in this thesis are presented. We establish the problems studied in this thesis and give the motivation for studying these topics. We also recall main results obtained so far and outline our results. In the second chapter,we recall basic definitions and theorems which are used in the rest of the thesis. The third and fourth chapters are original parts of thesis. In the third chapter we give some characterizations for curves in Minkowski space. In the fourth chapter we give some characterizations for some curves in R^4_2.