Taybi Mehmed Çelebi hayatı eserleri-edebi kişiliği divan'ın tenkidli metni
- Tez No: 42433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇIPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
221 ÖZET Divânı'nın tenkidli metnini hazırladığımız Taybî Mehmed Çelebi, 17. yüzyıl şairlerindendir. Adının geçtiği kaynaklarda doğum tarihi belirtilmemesine rağmen ölüm tarihi- ittifakla- H. 1090, M. 1679 olarak verilmiştir. Doğum yeri bütün şuarâ tezkirelerinde İstanbul olarak verilen Taybî dini ve dünyevî ilimleri tahsil et tikten sonra Divâh-ı Hümâyûn katibi olmuş tur. Mis ir, Kahire, Bagdad Şam valilerine divan katipliği yapmıştır.Nerede öldüğü ve nereye defnedildiği hiç bir kaynakta belirtilmemiştir. Taybî' nin, güzel inşâ yazdığı bildirilmesine rağmen elimizde sadece bir Divânı vardır. Dıvânı'nd an başka bir eseri bulunamamış tır. Bir gazel ve rubâî şairi olan Taybî, orta büyüklükte bir Di vana sahip;ikinci derecedeki şairlerdendir. Şiirlerinde,Melâmî-meşrep bir hayat tarzının ve Sebk-i Hindi cereyanının tesiri açıkça bellidir. Kalbi ızdıraplar, tasavvufî düşünceler, sevgiliye ulaşma hayali, ayrılığın acıları gibi temel ruhî duygular şiirlerinin genel temasıdır. Taybî, dış dünyadan ziyade kendi iç dünyasını anlatmıştır. Şirlerinde kullandığı dil, Sebk-i Hindi Dili olmasına rağmen rubailerinin dili daha açıktır.Taybî ince hayallerle örülmüş, akıcı bir üslup ve Arapça, Farsça ve Türkçe'den oluşan; özellikle Farsça kelime ve tamlamalarla örülmüş, divan dili kullanmıştır. Dîvânı'nda, gazel rubai, tahmis, terkib- i behd,kıt'a ve kaside nazım şekillerini kullanan Taybî Farsça'ya vukufiyetini de Farsça bir gazel, bir rubai ve bir sâkî-nâme yazarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
222 SUMMARY Taybi Mehmed Çelebi that we prepared this critisizing text about his Divan is one of the 17. century poets. Although his horning date isn'tclear in most of the sources, his death date is given as 1090 as the Hegira,and 1679 as the Gregorian calender. Taybi, whose homing place is given as Istanbul in all the sources, became the clerk of the Divan- 1 Hümayun after getting the religi- ous and wordly sciences. He did his work in Egypt, Cairo, Baghdad, Damascus governors as the Divan clerck.But nothing is known about where he died and whe re he was buried. Although it is said that Taybi wrote guite beau tiful prose, we have only got his one Divan, There isn't any other source of him, except his Divan. Taybi who is a poet of lyric poems and guatr a ins, has got a middle size Divan and a secondary poet.lt is very clear that the re is the influence of the Melâmî-meşrep lifestyle and the current of Sebk-i Hindi. Painful heart, sufic thoughts, tha dream of arriving at the lo ver, the pain of leaving etc.. all these mental feeling are the ma in theme of his poems.Taybi has told us mostly his inside world not the outside one. Although his language which he used in his poems a Sebk-i Hindi one, the language of his quatrains are very clear.He used a fluent style of language which composed Arabic, Persian and Turkish especially his language is full of Persian words and phrases; is a Divan language.Taybi who used lyric poems, quatrians,quasida, stan za etc.. in his Divan. showed his ability on mastering the Persian language by writing a lyric poem, a quatrian and another work in that language.