Effects of low level laser therapy on wound healing rate in rats using pulsed laser operating mode
Sıçanlar üzerinde darbeli moduyeulamasilile gerçeklestirilen düşük guglu laser terapinin yara iyileşme hızına
- Tez No: 424491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Düşük düzeyde lazer tedavisi iyileşme süreçlerinin tedavisi için önemli bir yöntemdir.Gruplar arasında iyileşme hızının yumruk yaranın üzerine darbeli LLLT'nin etkileri hemen yaralama sonra ışınlanmış ve bu yaralanma sonrasındaki sonra ışınlanmış histolojik ve morfometrik karşılaştırıldı. 12 Wister faresi hemen (iltihabi grubu) yaralama sonra (808nm den 5J/cm2, 0.02W/cm2) lazer ışınlama dört gruba ayrıldı, 24 saat (proliferatif grubu) Yaralanma sonrası, 72 saat (proliferatif grubu) Yaralanma sonrası ve hiçbir ışınlama (Kontrol grubu). Hayvanlar kurban ve alınan doku örnekleri 3 histolojik analize tabi tutulmuştur, 7. ve 14. gün hedefimize izlemek Yaralanma sonrası. Tüm tedavi grupları için ortalama WHR testlerine göre, kontrol grubundan daha düşük ortalama değer (p>0.05) ile kontrol grubu arasında önemli bir farklılık olduğu bulunmuştur. Istatistiksel olarak anlamlı fark (p>0.05) sahip eski yüksek ortalama değere sahip proliferatif inflamatuar gruplar arasında bulundu. Proliferatif karşılaştırarak ve grupları yeniden üzerine, anlamlı bir fark çoğalma gruptan da yüksek ortalama değere sahip bulundu. Ancak eski olan biraz daha yüksek ortalama değere sahip şekillenmesi ve inflamatuvar gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Elde edilen histolojik ve morfometrik sonuçlardan, granülasyon dokusu, fibroblastlar ve kollajen birikimi artış gösterdiği ilk olarak hızlı kontraktürünü sarılmış ve böylece şifalar önde gelen yaklaşık 24 saat sonrası yaralama (geç enflamatuar, erken proliferatif evre) uygulandığında LLLT en iyi etkiye sahip olduğu sonucuna
Özet (Çeviri)
Low-level laser therapy is an important method for the treatment of healing processes. The effects of pulsed LLLI on punch wound healing rate between groups irradiated immediately after wounding, and those irradiated later post wounding were histologically and morphometrically compared. 12 wistar rats were divided into four groups receiving laser irradiation (5J/cm2, 0.02W/cm2 from 808nm) immediately after wounding (inflammatory group), 24 hrs post wounding (proliferative group), 72 hrs post wounding (remodeling group) and no irradiation (Control group). Animals were sacrificed and tissue samples obtained subjected to histological analysis on 3rd, 7th and 14th days post wounding to monitor our aim. Mean WHR for all treatment groups were found to differ significantly from the control group with lower mean value (p>0.05) from the control than tests. No statistical significant difference (p>0.05) was found between proliferative and inflammatory groups with the former having higher mean value. Upon comparing proliferative and remodeling groups, significant difference was found with higher mean value from proliferative group. However there was no significant difference found between inflammatory and remodeling groups with the former having slightly higher mean value. From the histological and morphometrical results obtained, we concluded that LLLT has best effect when first applied about 24hrs post wounding (late inflammatory, early proliferative stage) as evidenced by increase in granulation tissue, fibroblasts and collagen deposition leading to faster wound contracture and thus healings.