Evaluation of the effects of Low Level Laser Therapy (LLLT) on soft tissue wound healing
Yumuşak doku yara iyileşmesine Düşük Seviyeli Lazer Terapinin (LLLT) etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 729807
  2. Yazar: MOHAMMAD AL NASRALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KESKİN TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Epulis fissuratum, yumuşak doku cerrahisinde görülen en yaygın intraoral komplikasyonlardan biridir. Yaranın iyileşmesinin sekonder amaç alındığı bilinmektedir ve tam epitelizasyon için yaklaşık 4 hafta ve bağ dokusu maturasyonu için yaklaşık 7 hafta gerekmektedir. Bu bulgu, eksizyon sonrası yumuşak dokunun yara iyileşme sürecinin yavaş olduğunu doğrulamaktadır. Bu nedenle, yara iyileşme sürecini hızlandırmak için çeşitli topikal ilaçların, antibiyotiklerin veya aminoasitlerin etkisini değerlendiren birkaç çalışma yapılmıştır. Son ,yıllarda hem tıbbi hem de dental alanlarda yara iyileşme sürecindeki etkililiği açısından düşük seviyeli lazerler de değerlendirilmiştir. Düşük seviyeli lazerler 1-500 mW güç aralığında ve kırmızı veya ‑ kızılötesinde görünür ışık spektrumuna yakın dalga boylarında çalışır (400-980 nm). LLLT uygulamasından sonra fibroblast büyüme faktörlerinin makrofajlar ve fibroblastlar tarafından ekspresyonunu arttığı da gösterilmiştir. LLLT'nin yara iyileşmesi üzerindeki diğer bir etkisi, periodontal cerrahiyi takiben başarılı yara iyileşmesinin revaskülarizasyon oranından güçlü bir şekilde etkilendiği bilindiği için revaskülarizasyon oranını arttırmaktır. Biz de bu araştırmada LLLT'nin cene cerrahisi alanında sıklıkla yapılan epulis fissuratum operasyonlarından sonra yumuşak dokudaki yara iyileşmesine olan etkilerini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Epulis fissuratum is one of the most common intraoral complications seen in soft tissue surgery. Wound healing is known to be the secondary goal and requires approximately 4 weeks for complete epithelization and approximately 7 weeks for connective tissue maturation. This finding confirms that the wound healing process of the soft tissue after excision is slow. Therefore, several studies have been conducted evaluating the effect of various topical medications, antibiotics or amino acids to accelerate the wound healing process. In recent years, low level lasers have also been evaluated in terms of their effectiveness in the wound healing process in both medical and dental fields. Low level lasers operate in the power range of 1-500 mW and wavelengths close to the visible light spectrum (400-980 nm) in red or-infrared. It has also been shown to increase the expression of fibroblast growth factors by macrophages and fibroblasts after LLLT administration. Another effect of LLLT on wound healing is to increase the rate of revascularization, as successful wound healing following periodontal surgery is known to be strongly influenced by the revascularization rate. In this study, we evaluate the effects of LLLT on soft tissue wound healing after epulis fissuratum operations, which are frequently performed in the field of fetal surgery.