Seramik hammadde ve malzemelerin STA ile karakterizasyonu ve reaksiyon kinetiğinin hesaplanması
Simultane thermal analysis and characterization of ceramic raw materials and supplies and calculation of reaction kinetics
  1. Tez No: 424499
  2. Yazar: REYHAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK MİKAİLZADE, DOÇ. DR. RASİM CEYLANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada jeolojik hammaddelerin ve seramik malzemelerin kontrollü sıcaklık programı uygulanarak ısıl değişimleri incelenmiştir. Kaolinit hammaddesinin farklı ısıtma hızı ve numune miktarlarında deneyleri yapılarak diğer hammadde ve malzemeler için optimum ısıtma hızı ve ağırlık belirlenmiştir. Belirlenen ısıtma hızı ve numune miktarıyla halloysit, kalsit, dolomit, vitrifiye çamuru, duvar karosu, yer karosu ve firitin analizleri ve yorumları yapılmıştır. Firit için ayrıca kristalleşme kinetiği hesaplanmıştır. Deneylerde simultane termal analiz (STA) cihazı kullanılmış çıkan sonuçların yorumlarının desteklenmesi için x ışınları difraktometresi (XRD) ve x ışınları floresans spektrometresi (XRF) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal changes were examined by applying controlled temperature program of geological raw materials and ceramic materials. Optimum heating rate and the amount for other raw materials and materials was determined by testing kaolinite in different heating rate and sample weight. Determining the heating rate and sample quantities of halloysite, calcite, dolomite, vitrified clay, wall tile, floor tile and frit analysis and comments were made and also the crystallization kinetics was calculated for frit. In the experiments, Simultaneous thermal analysis (STA) apparatus was used. To support the interpretation of the results of X-ray diffraction (XRD) and X-ray fluorescence spectrometry (XRF) analyzes were performed.