Kanser tanısı ile izlenen hastaların yakınlarının kanser ile ilgili başvurdukları bilgi kaynaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of cancer patient carers refer to information resources about cancer
  1. Tez No: 424544
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kanser tanısı ile izlenen hastaların yakınlarının kanser ile ilgili başvurdukları bilgi kaynaklarının değerlendirilmesi Kanser, dünya genelinde kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci en sık ölüm nedenidir. Kanser tanısı ile izlenen hastaların kanser ile baş edebilmesi için kanser hakkında iyi bilgilendirilmesi gerekir. Kanserin tanı, tedavi ve takip sürecinde hastanın olduğu kadar onunla aynı süreçleri beraber yaşayan hasta yakınının da bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kanser ile ilgili bilgilendirmede en temel kaynak onkoloji doktorlarıdır. Hasta ve yakınları doktorlardan önemli ölçüde bilgi alsa da bazen zaman yetersizliği bazen de sormaktan çekindikleri konularda başka kaynaklardan da bilgi edinmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Tıbbi Onkoloji Bölümünde takip ve tedavi edilen kanser hastalarının yakınlarının kanser ile ilgili başvurdukları bilgi edinme kaynaklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 01 Mayıs - 30 Haziran 2015 tarihleri arasında DEÜTF Tıbbi Onkoloji Polikliniği ve Kemoterapi Ünitesine başvuran 391 kanser hastası yakını çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara 12 tanesi hasta yakınlarına ait demografik bilgiler, 11 tanesi ise hasta yakınlarının başvurdukları bilgi kaynakları olmak üzere toplam 23 sorudan oluşan anket uygulandı. Katılımcıların 183'ü kadın, 208'i erkek olup, yaş ortalaması 47,9±13,6 idi. Katılımcıların %73,1'i lise ve üzeri eğitim düzeyine sahipti ve yine katılımcıların %89,4'ü şehirlerde yaşıyordu. Hasta yakınlarının kanser ile ilgili başvurdukları bilgi kaynaklarının başında %87,2 ile onkoloji doktorları gelirken; ikinci sırada %71,6 ile internet gelmekteydi. İnternette en sık girdikleri siteler sırasıyla resmi siteler (%70,4), onkoloji derneklerinin siteleri (%53,2) ve sosyal ağlar ve forumlar (%32,1) olarak saptandı. Bilgi kaynağı olarak internet seçimini etkileyen başlıca faktörler yaş, eğitim durumu, aylık gelir düzeyi ve yaşanan yer olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of cancer patient carers refer to information resources about cancer. Cancer is the second most common cause of death after cardiovascular disease in worldwide. It is necessary to be informed the patients about cancer in order to patients cope with cancer. Carers also informed as in patients, about cancer diagnosis, treatment and prognosis. Oncologists are the primer sources about cancer information. Although the patients mostly informed by doctors, they need to explore some additional information regarding cancer due to limited time as well as hesitations. In this study it was aimed to evaluate the information sources about cancer in carers of patients who followed and treated in department of Medical Oncology, university of Dokuz Eylül. Three hundred ninety one cancer patient carers were included in this study who addmitted department of Medical Oncology and Chemotherapy Unit between May 01 and June 30. A questionnaire consist of 23 questions were asked that 11 of them were regarding the demographic charactheristics of participants while 12 of them were about the information resources. At the end of the study, 183 of the participants were female, 208 were male and the mean age of participants was 47,9±13,6. 71,1% of respondents had high school or higher education level and 89,4% of participants lived in city. Oncologists and internet were the most preffered information resource about cancer in patient carers, 87,2% and 71,6% respectively. Among the participants who preffered the internet, official web sites (70,4%), sites of cancer socities (53,2%) and social networks and forums (32,1%) respectively. Age, education levels, montly income and living place were the main factors affecting the preference of internet.