Rotator manşetin ankor ile onarımında farklı tekniklerin osteoporotik kemik üzerinde biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of different rotator cuff anchor repair techniques on osteoporotic bone model
  1. Tez No: 424550
  2. Yazar: LEVENT HOROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HULUSİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı; osteoporotik kemikte meydana gelen ankor onarım başarısızlığını engellemeye ve ankorun tespit gücünü arttırmaya yönelik komşu ankor gönderimi, kanüllü vida ile güçlendirme, kemik otogreft sıkıştırma gibi yöntemlerin ankorun çekme kuvvetlerine karşı direncini arttırdığını ve onarımda kullanılacak geniş yiv çapına sahip ankorların daha sağlam bir onarıma imkan vereceğini biyomekanik testlerle ortaya koymaktır. Çalışmada 72 adet, 18 aylık koyunlardan elde edilen humeruslar, yumuşak dokularından temizlendikten sonra, osteoporotik kemik modelini oluşturmak için ankorun gönderileceği aksta, 4.5mm'lik drill yardımı ile delindi. Çalışmada 6 grup incelendi. Her grupta 12 numune incelemeye alındı. Grup 1; 2 adet 5 mm'lik Fastin RC (DePuy Mitek, Raynham, MA) ankor yivleri birbiri içine geçecek şekilde komşu olarak gönderildi. Grup 2; 2 adet 5 mm'lik Twinfix titanium ankor (Smith & Nephew Endoscopy, Andover, MA) 1. gruba benzer şekilde gönderildi. Grup 3; 4,5 mm'lik drill yardımı ile açılan tünele spongios kemik otogreft sıkıştırması sonrasında 5 mm'lik Fastin RC ankor gönderildi. Grup 4; kanüllü vida ile 5 mm'lik Fastin RC, grup 5; sadece Fastin RC ankor, grup 6; sadece Twinfix titanium ankor olarak uygulandı. Her numune özel olarak yapılan, yer düzlemi ile 135 derece açı yapan tutucu düzenek ile AG-X Shimadzu (Kyoto, Japan) cihazına bağlandı. Aksiyel yönde siklik çekme testi uygulandı. Her numuneye ek olarak aksiyel yönde maksimum yüklenme sonrasında sökülme testi uygulandı ve veriler kayıt edildi. Elde edilen verilere istatistiksel analiz uygulandı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the increase in anchor pullout resistance forces provided by different surgical methods such as adjacent anchor application, cannulated screw augmentation or autograft compression; which were defined to prevent anchor failure and improve fixation strength. And we also aimed to biomechanically prove that anchors with larger threads would enable a more durable repair. The study was conducted on 72 humeri obtained from 18-month-old lambs. After soft tissue removal all specimens were drilled in the same direction which the anchor would be applied with a 4.5mm drill-bit; to simulate an osteoporotic bone model. Specimens were divided into 6 groups each consisting of 12 humeri. In group 1, two 5-mm Fastin RC (DePuy Mitek, Raynham, MA) anchors were applied close to each other so that adjacent grooves were intertwined. In group 2 two 5-mm Twinfix titanium anchors (Smith & Nephew Endoscopy, Andover, MA) were applied in a similar manner as the first group. In group 3, spongious bone autograft were compressed before the application of a 5-mm Fastin RC anchor. Group 4 consisted of Fastin RC anchor with a cannulated screw, group 5 contained only Fastin RC anchor and group 6 only Twinfix titanium anchors. Each specimen was connected to AG-X Shimadzu device (Kyoto, Japan) by a specially designed holding mechanism with 135 ° angle to the ground plane. Cyclic pullout tests were performed in the axial direction. Additionally pullout test after maximum loading in the axial direction were performed. The data were recorded and statistically analyzed.