Kök kanal tedavisinde Nd:YAG ve diyot lazerin postoperatif ağrı üzerine etkisi
Effect of Nd:YAG and diode laser on postoperative pain in root canal treatment
  1. Tez No: 424570
  2. Yazar: FATMA TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN YILDIRIM, PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada kök kanal tedavisinde Nd:YAG ve 940 nm diyot lazerin postoperatif ağrı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İn vivo şartlarda yürütülen bu çalışma önceden belirlenen kriterlere uygun kök kanal tedavisi gereksinimi olan 102 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar rastgele üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki hastaların kök kanalları rotary enstrümanlar ve pasif step-back tekniğinin kombinasyonu kullanılarak genişletilmiş ve % 2.5'luk NaOCI ile irrige edilmiştir. Kontrol grubundaki protokole ek olarak ikinci grupta kök kanallarına Nd:YAG lazer, üçüncü grupta ise diyot lazer uygulanmıştır. Kanalların tamamı gutta perka ve kanal dolgu patı ile lateral kondensasyon tekniğine göre doldurulmuştur. Hastalardan Görsel Analog Skalası ile endodontik tedavinin ardından 12., 24., 48. ve 72. saatlerde hissettikleri postoperatif ağrı seviyelerini belirlemeleri istenmiştir. Sonuçta üç grup arasında ağrı insidansı yönünden anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate the effect of the usage of Nd:YAG and 940 nm diode lasers during root canal treatment on postoperative pain. This clinical study was conducted on 102 subjects requiring root canal treatment and matching the pre-determined inclusion criteria. All subjects were divided into three groups randomly. Root canals in the control group were irrigated with 2,5% NaOCl following preparation with the combination of step-back technique and rotary systems. In addition to what has been done in the control group, Nd:YAG laser was applied in the second group and diode laser was applied in the third group. All canals were filled with the lateral condensation technique using gutta-percha points and sealer. All patients were requested to record their level of postoperative pain on a Visual Analogue Scale at 12th, 24th, 48th and 72nd hours following the treatment. As a result, no statistically significant differences were determined among the groups regarding pain incidence (p>0,05).