İlkokul öğrencilerinde bireysel korkuların yaşam kalitesi, akademik başarı ve öz-etkililik düzeyi ile ilişkisi
Relation between the individual fears of primary school students and their life quality, academic success and self-efficacy
  1. Tez No: 424603
  2. Yazar: MERAL BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEYDA ÖZBIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Denizli ili Tavas ilçe merkezindeki ilkokul öğrencilerinde bireysel korkuların yaşam kalitesi, akademik başarı ve öz-etkililik düzeyi ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Yöntem: Denizli ili Tavas ilçe merkezi Mehmet Özen İlkokulunda eğitim gören, araştırmaya katılmayı kabul eden 3. ve 4. sınıf öğrencileri araştırmaya dâhil edilmiştir (n=96). Veriler frekans dağılımları, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri, oluşturulan öğrenci korku anketi için uzman görüşü değerlendirmesi (Lawshe tekniği ile kapsam geçerlilik indeksi), öğrencilerin bireysel korkuları ile öz- etkililik yeterlilik puan ortalamaları, yaşam kalitesi puan ortalamaları ve akademik başarı durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise pearson korelasyon analizi SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: İlkokul 3. ve 4.sınıf öğrencilerinde sınıf, korkulara etki eden bir faktördür (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This is a descriptive study performed in order to analyze the relations between individual fear and life quality, academic achievement and self-effectiveness/efficacy of primary school students living in Tavas district of Denizli province. Method: The students at 3rd and 4th grade of Mehmet Özen Primary School in Tavas district of Denizli province who accepted to participate to the study were included in the research (n=96). The findings were analyzed through frequency distribution, mean, standard deviation, t test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis test and expert review of students' fear survey (Lawshe technique and content validity index), and in order to determine the mean of individual fears of the students and self-effectiveness, mean of life quality and academic achievement status, Pearson correlation analysis of variance and SPSS software were used. Findings: Classroom is a factor affecting primary school students at the 3rd and 4th grades (p0.05).