Şizofreni hastalarında zihin teoremi ve bu teoremin düşünce-dil yapısı ile ilişkisi
The relationship between theory of mind and structure of thoughts language in schizophrenia
- Tez No: 424614
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA BİNNUR AKDEDE, PROF. DR. KÖKSAL ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Şizofreninin önemli belirtilerinden olan Düşünce ve Dil bozuklukları, düşünce içeriğinin garip ve alışılmadık olması, konuşmada gözlemlenebilen bozuklukların olması özellikleriyle açıklanabilir. Düşünce-Dil alanında işlevselliğin azalması da şizofreni hastalarının zihin kuramı ile ilgili yaşadıkları zorluklar gibi günlük iletişimlerini ve iletişimde oldukları kişiler arasında bilgi paylaşımını engelleyen etmenlerden biridir. Bu çalışmanın amacı; şizofreni hastalarının zihin kuramı ve düşünce ve dil ölçeklerinde aldıkları puanları, sağlıklı gönüllülerin performansları ile karşılaştırmak ve zihin teorisi ile düşünce-dil yapısı arasındaki ilişkiyi inceleyip şizofreni hastalığıyla ilgili daha sistematik ve bütünleyici bir bakış açısıyla detaylı bulgular ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmaya, DSM-IV tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı konulmuş 46 hasta ile 46 sağlıklı gönüllüden oluşan örneklem alındı. Hastalara Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Andersen Negatif Belirtlileri Değerlendirme Ölçeği (SANS) ve Andersen Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Calgary Şizofrenide Depresyon ölçeği (CŞDÖ), Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği (DEZİTÖ), Düşünce ve Dil Ölçeği (DDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Şizofreni hastaları ile sağlıklı gönüllüler arasında Zihin Teoremi Ölçeği ve Düşünce-Dil Ölçeği sonuçları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca hastalarda Zihin Teoremi ölçeği ve Düşünce-Dil ölçeği sonuçları incelendiğinde bu iki ölçek arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Sonuç: Şizofreni hastalarının Zihin Teoremi ölçeği ve Düşünce-Dil ölçeğinden aldıkları puanlar, sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırıldığında, hastaların sağlıklılara göre performansının daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca hastaların Zihin Teoremi performansı ile Düşünce-Dil performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmuştur. Zihin teoremi ölçeğindeki performansı düşük olan hastaların Düşünce-Dil ölçeğindeki performansları da düşük bulunumuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Thoughts and Language impairments, the important indications of Schizophrenia, can be described by the features which occur as bizzarre and unusual content of thoughts, observable impairments in language. Reduction in thoughts and language functions is also a factor that affects the daily communication and prevents sharing of knowledge amoung individuals like the difficulties in Theory of Mind tasks that patients go through. The aim of this study is to compare the scores of Theory of Mind and Thought and Language scales between healthy volunteers and schziophrenia patients, and to analyze the relationship between the Theory of Mind and Thoughts and Language structure and reveal detailed findings about schizophrenia disorder in a more systematic and complimentary approach. Method: The study was carried out with the sample consists of 46 healthy participants and 46 patients diagnosed with schizophrenia according to DSM IV. The patients were assessed with Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Andersen Negative Symptoms scale (SANS), Andersen Positive Symptoms scale (SAPS), Calgary Depression Scale for Schizophrenia, Dokuz Eylül scale of Theory of Mind (DEZİTÖ), Thoughts and Language scale (DDÖ). Results: Statistical significance was found between the patients and the healthy controls regarding the scores of Theory of Mind and Thoughts and Language scales. Besides, when the Theory of Mind scale and Thoughts and Language scale were analyzed, statistically significant correlation between these Theory of mind and empathic abilities of schizophrenia patients show impairments compared to healthy participants scales was also observed. Conclusion: The scores of schizophrenia patients in Theory of mind and Thoughts- Language scales compared with healthy participants demonstrate that performance of patients were lower than the healthy. Moreover, a statistically significant correlation was found. It has been found that patients who have low performance at Theory of Mind scale have also low performance at Thoughts-Language scale.