Şizofreni hastalarında sigara kullanımının zihin kuramı ve klinik özelliklerle ilişkisi
Relationship between smoking with theory of mind and clinical characteristics in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 452245
  2. Yazar: GÜROL ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Genel popülasyona oranla, şizofreni hastalarında sigara kullanım yaygınlığı daha fazladır. Bunun olası nedenlerinden biri hastaların sigara içerek kendilerindeki bilişsel yetersizliği iyileştirmeye çalıştıkları şeklindedir. Bilişsel işlev bozuklukları içinde sosyal biliş son yıllarda şizofrenideki en dikkat çeken araştırma konularından birisidir. Sosyal bilişin bir boyutu olan Zihin Teorisi kuramı, bir bireyin kendisinin ve diğer kişilerin zihinsel durumlarını tasvir edebilmesi için gerekli bilişsel kapasiteyi ifade eder. Şizofreni hastalarında sigara kullanımının Zihin Teorisi ile ilişkisini araştıran herhangi bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı; Şizofreni hastalarında Sigara Kullanımının Zihin Kuramı bozukluğu ile ilişkisini araştırmak ve sigara kullanımının hangi klinik değişkenlerle korelasyon gösterdiğine bakmaktır. Araştırmamız retrospektif (geriye dönük) bir çalışmadır. Daha önce tamamlanmış olan çeşitli şizofreni çalışmalarına alınmış olan 247 Şizofreni hastası çalışmamıza dahil edildi. Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği (DEZTÖ), Düşünce ve Dil Ölçeği ( DDÖ ), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği ( PANSS) ve sosyodemografik veri forumu uygulanmış çalışmalardaki şizofreni hastaları bu araştırmaya alındı. Bulgular: Sigara kullanımı ve toplam zihin kuramı puanı arasında istatistiksel olara anlamlı bir ilişki saptanmadı. Günlük sigara içim miktarı ve 1.derece yanlış inanç alt ölçeği arasında, sigara kullanımı ve PANSS G12 Yargılama ve İçgörü Eksiliği arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Sigara kullanan şizofreni hastalarında daha az düşünce bozukluğu tespit edildi. Erkek şizofreni hastaları daha fazla sigara kullanıyordu. Sigara kullanan şizofreni hastalarında daha fazla adli vaka, suisid girşimi ve daha sık hastane yatış oranı girişimi olduğu görüldü. Tartışma: Şizofreni hastalarında sigara kullanımının Zihin Kuramı bozuklukları üzerine etkisi tartışmalıdır, ancak düşünce bozukluğuyla ilişkili görünmektedir. Sigara içen şizofreni hastalarında daha az düşünce bozukluğu olduğu görüldü. Sigaranın düşünce bozukluğu üzerindeki olası olumlu etkisinin ileriye dönük çalışmalarla tekrar değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking cigarettes prevalence is higher in patients with schizophrenia compared to general population. One of the possible reasons of this issue is that patients try to improve their cognitive deficits by smoking cigarettes. Social cognition has been one of the most remarkable research subjects in schizophrenia in recent years. Theory of Mind, as a dimension of social cognition, means cognitive capability which is necessary for an individual to be able to describe mental states of own and other individuals. In literature, there has been no study which investigates the relationship between the Theory of Mind and smoking cigarettes in patients with schizophrenia. The aim of the study is to investigate the possible relationships between Theory of Mind and smoking cigarettes in patients with schizophrenia, and also to look at which clinical variables correlated to smoking. Metod: Our research is a retrospective study. 247 patients with schizophrenia taken from several schizophrenia studies which had been completed already. Patients whom Dokuz Eylul Theory of Mind Scale (DEZİTÖ), Thought and Language Scale (DDÖ), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), and sociodemographic data form had been applied in these studies were included into this study. Results: There is not statistically significant relationship between smoking and the total score of theory of mind. Also there were significant relations between the amount of daily smoking cigarettes and 1st degree false belief subscale, and smoking cigarettes and PANSS G12 Lack of Judgment and Insight. Patients who were smoking more cigarettes had less thought disorder. More criminal cases, suicide attempts and more frequent hospitalization rates did exist in smoker patients with schizophrenia Discussion: Effects of smoking cigarettes on theory of mind is controversial in schizophrenia, but there may be a relation betwen smoking cigarettes and thought disorder. This study has showed that schizophrena patients who smoke cigarettes have less thought disorder. The possible positive effects of smoking cigarettes on the thought disorder should be evaluated with prospective studies.