Düzce'de ilköğretim çağı çocuklarının obezite prevalansının belirlenmesi ve risk faktörlerinin araştırılması
Determination of primary school children's obesity prevalence and investigation of risk factors, in Duzce
  1. Tez No: 424616
  2. Yazar: MUAMMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırmada Düzce İli Merkez ilçesinde çocukluk çağı obezite prevalansını ve obezite gelişiminde rol oynayan risk faktörlerini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma nested vaka kontrol tiptedir. Araştırmanın evreni Düzce İli Merkez ilçesindeki 81 ilköğretim okulunun 2. Sınıfında eğitim gören 3131 öğrencidir. Örneklem büyüklüğü 1214 olarak hesaplandı. Örnekleme giren öğrenciler kent ve kırsal olarak tabakalandırıldı. Küme örnekleme yöntemi ile 10 İlköğretim Okulu'ndaki 1245 öğrencide antropometrik ölçümler yapıldı. Yaşa Göre BKİ Z-Skoru (BAZ) +2 ve üzerinde 126 öğrenci (obez) vaka grubu olarak alındı. BAZ -2 ile +2 olan öğrenciler arasından rastgele seçilen aynı sınıftan aynı cinsiyet ve aynı sayıda olmak üzere 126 öğrenci kontrol grubu olarak alındı. Obezite belirlenen öğrenciler ile kontrol grubunun ailelerinden anket formu uygulanarak veri toplandı. Araştırmadaki veriler WHO AntroPlus ve bir istatistik paket program ile değerlendirildi. Yapılan analizlerde p0.05). Boy uzunluğunun değerlendirilmesinde öğrencilerin 4 (%0.3)'ü çok uzun, 56 (%4.5)'sı uzun, 1180 (%94.8)'i normal, 5 (%0.4)'i bodur (kısa boylu) olarak bulundu. Çalışmanın ikinci aşamasına 126 kontrol ve 124 vaka grubundan olmak üzere 250 öğrencinin ailesi katıldı. Kontrol grubunun tamamına vaka grubunun % 98.4'üne ulaşıldı. Lojistik regresyon analizi sonucunda çocuklarda obezite gelişiminde, düzenli kahvaltı yapanlara göre genellikle yapanlarda 3.67 kat (p=0.006), düzenli öğle yemeği yiyenlerde 3.52 kat (p=0.001), hızlı yemek yiyenlerde 2.38 kat (p=0.016) riskli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aimed to determine the childhood obesity prevalence and risk factors involved in the development of obesity in the central district of Duzce Province. Materials and methods: The research's type was nested case control. The universe of the research's was 3131 second grade students in 81 Elementary School in the central district of Duzce Province. The sample size was calculated to be 1214 and stratified into urban and rural. Anthropometric measurements were made in 1245 second grade students selected by cluster sampling method in 10 Elementary School in the central district of Duzce Province. BMI Z-Score by Age (BAZ) +2 and over 126 students (obese) were enrolled as case group, BAZ -2 to +2, 126 students who were randomly selected in the same class, same number and same gender were in the control group. Datas collected with questionnaire from the case and the control group's families. The data in the survey were evaluated with WHO AntroPlus and with a statistical software package. p 0.05). In the evaluation of height; 4 (0.3%) were much longer, 56 (4.5%) were long, 1180 (94.8%) were normal, 5 (0.4%) were found stunted (short). The second phase of the study; 126 of the control group and 124 of the case group from 250 student's parents were attended. All of the controls and %98.4 of the case group were reached. According to those who eats breakfast regularly; usually it made 3.67 times (p=0.006), those who regularly doesn't eat lunch at 3:52 fold (p=0.001), those who eat fast food 2:38 fold (p=0.016) were more risky.