Endometrium karsinomu ve prekanseröz lezyonları arasında immunohistokimyasal olarak glipikan3, GLUT1, galektin3 ve GATA3 ekspresyonlarının karşılaştırılması
The evaluation of immunohistochemical expression of glypican3, GLUT1, galektin3 and GATA3 between endometrial carcinoma and precancerous lesions
- Tez No: 424617
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL UZUNLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç; bir çok dokuda hücresel matürasyonda görevli, neoplastik transformasyonda suçlanan ve maligniteler ile beraber ekspresyonu saptanan Glipikan3, GLUT1, Galektin3 ve GATA3 moleküllerinin endometrium karsinomu ve hiperplazilerinde ekspresyonlarını araştırmak ve prognostik faktörler ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2010-2014 yılları arasında endometrial karsinom ve endometrial hiperplazi tanısı almış vakalar arasından parafin bloklarına ulaşılabilen 22 adet histerektomi ve 85 adet endometrial küretaj materyali çalışmaya alındı. H&E kesitleri tekrar değerlendirildi ve uygun bir blok seçilerek glipikan3, GLUT1, galektin3 ve GATA3 antikoru ile immünohistokimyasal çalışma yapıldı. Sonuçlar olguların patoloji raporlarında bulunan hasta yaşı, tümör derecesi, myometrium invazyon derinliği, lenfovasküler invazyonu ve tümör evresi gibi prognostik kriterler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda glipikan3 endometrioid karsinom olgularında hiperplazi ve normal endometriuma göre daha fazla boyanma gösterdi. Ayrıca tümör derecesi arttıkça glipikan3 yoğunluğunun da arttığı gözlendi (p=
Özet (Çeviri)
Aim: Glypican3, Galectin3, GLUT1 and GATA3 have been shown to function in cellular maturation, neoplastic transformation, tumor progression and in metastatic spread. The aim of this study was to investigate the relationship between Glypican3, Galectin3, GLUT1 and GATA3 expression and clinicopathologic factors in endometrial carcinoma and hyperplasias. Materials and Methods: The studied materials were obtained from the archieve of Medical Faculty of Düzce University between 2010- 2014. The materials comprised samples of 22 TAH and 85 endometrial curettage which have been diagnosed as endometrial carcinoma and endometrial hyperplasia. The diagnosis is confirmed on H&E sections. Immunohistochemical analysis with Glypican3, Galectin3, GLUT1 and GATA3 was performed. The data regarding the clinical and pathological characteristics of the patients was obtained from the medical records. Results: The percentage of Glypican3 expression was found to be significantly higher in endometrioid carcinomas when compared to endometrial hyperplasia and normal endometrium. The Gylpican 3 staining was increased with increasing tumor grade (p=