Migren hastalarının statik ve dinamik görsel dikey algılarının sanal gerçeklik sistemi ile değerlendirilmesi
Assessment of static and dynamic visual vertical perceptions in migraine with virtual reality system
- Tez No: 750922
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYRAMOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEHAN TEKİN DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Migren hastalarında çoğunlukla uzaysal oryantasyon bozukluklarını nitelendiren baş dönmesi semptomlarının varlığı ve yapılan bazı araştırmalar tarafından sunulan kanıtlar bu hastalarda vertikal algı hatalarına neden olan anormal duyusal entegrasyona işaret etmektedir. Bu çalışma migren hastalarında vertikal algı süreçlerine vestibüler bileşenin katkısını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma grubuna migren tanısı almış 40 birey, kontrol grubuna otonörolojik yakınması olmayan 44 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Vertikal algı sanal gerçeklik sistemi kullanılarak Subjektif Vizüel Vertikal ve Subjektif Vizüel Horizontal testleri ile değerlendirilmiştir. Testler herhangi bir görsel ipucuna yer verilmeyen statik koşullarda ve görsel hareketli arka planın dahil edildiği dinamik koşullarda uygulanmıştır. Migrenli hastalardan elde edilen bulguların sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılması sonucunda, statik koşullarda gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Dizziness symptoms characterizing spatial disorientation are common in migraine patients, but some studies have provided evidence pointing to abnormal sensory integration causing vertical perception errors in these patients. This study aimed to examine the contribution of the vestibular component to vertical perception processes in migraine patients. In the study group, 40 individuals diagnosed with migraine and 44 healthy individuals without autoneurological complaints were included in the control group. Vertical perception was evaluated with Subjective Visual Vertical and Subjective Visual Horizontal tests using a virtual reality system. Tests were conducted in static conditions without any visual cues and in dynamic conditions in which a visual moving background was included. As a result of the comparison of the findings obtained from migraine patients with the control group consisting of healthy individuals, it was observed that there was no statistically significant difference between the groups in the static condition (p>0.05).