Farklı remineralizasyon ajanlarının lazer ve ozon tedavisi ile kombine kullanımının başlangıç çürüklerine etkisinin in-vitro olarak incelenmesi
An in-vitro investigation of the effects of different remineralization agents combined with laser and ozone therapy on the initial caries lesions
  1. Tez No: 424851
  2. Yazar: EMİNE TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. FATMA AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı başlangıç mine çürüğü olan dişler üzerinde florür, kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP), novamin ile lazer uygulaması ve ozon uygulamasının tek başına veya birlikte kullanımının remineralizasyon etkinliğini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu amaçla sığır dişleri toplanarak başlangıç çürüğü elde edilmiştir. Her grupta 15 diş olacak şekilde 11 grup (florür, CPP-ACP, novamin, lazer, lazer+florür, lazer+CPP-ACP, lazer+novamin, ozon, ozon+florür, ozon+CPP-ACP, ozon+novamin) oluşturulmuştur. Tedavi etkinliği mikrosertlik ölçümü, taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri ve enerji dağılımlı X ışını spektroskopisi (EDX) mineral analizi yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This in vitro study aimed to evaluate effectiveness of remineralization alone or combined use of fluoride, casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate (CPP-ACP), novamin, laser and ozone application on enamel initial caries. Material and Method: For this purpose, bovine teeth were collected and obtained initial caries lesions. 11 groups (fluoride, CPP-ACP, novamin, laser, laser+fluoride, laser+CPP-ACP, laser+ novamin, ozone, ozone + fluoride, ozone + CPP-ACP, ozone + novamin) each group to be 15 teeth were established. Effectiveness of treatment was evaluated by micro-hardness measurement, scanning electron microscopy (SEM) images and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX).