Farklı koruyucu uygulamaların mine yüzeyinde oluşturulan demineralize alanlara etkilerinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of different preventive applications on the demineralized areas on enamel surface: an in-vitro study
- Tez No: 464781
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇELENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışmamızda APF, CPP-ACP, CPP-ACFP, Ozon+florit, Novamin+florit içerikli diş macunu ve Ksilitol+florit içerikli kremin mine üzerinde oluşturulan demineralize alanlara etkisinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda kök gelişimi tamamlanmış toplam 172 adet sağlam üçüncü büyükazı dişi, mesio-distal yönde 2 parçaya bölünerek, deneyler sırasında kullanılmak üzere toplam 344 adet mine örneği elde edildi. Deney materyallerinin opak mine lezyonları üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandığından mine yüzeylerinde başlangıç mine lezyonu oluşturuldu. Ağız ortamındaki gün boyu değişen pH değişikliklerini taklit etmek amacıyla dişler 9 gün süren pH döngüsüne tabi tutuldu. Ardından dişlerin mine yüzeyine remineralize edici ajanlar uygulandı ve etkileri incelendi. Minede oluşan demineralizasyon ve remineralizasyonun belirlenmesi amacıyla 7 ayrı test yöntemi uygulandı. Uygulanan tedavilerin mine yüzeyinde oluşturduğu mineral kaybı ya da kazancının miktarının kalitatif olarak hesaplanabilmesi amacıyla Vicker's Mikrosertlik Testi, asit içerisinde sert dokulardan çözünen kalsiyum ve fosfat iyonlarının tayini amacıyla Endüktif Eşleşmiş Plazma-Atomik Emisyon Spektrometre (ICP-AES), sağlam mine yüzeylerinde oluşturulan opak mine lezyonunun ve uygulanan tedavi edici ajanların mine yüzeyinde oluşturduğu mineralizasyon değişiklikleri Lazer Floresan (DiagnoDent), minede oluşturduğumuz başlangıç çürük lezyonunun yapısı ve tedavi sonrasında oluşan değişikliklerin belirlenebilmesi amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobisi (SEM-EDX) ve Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM), organik yapının belirlenmesi için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the effects of APF, CPP-ACP, CPP-ACPF, Ozone, Novamin+flour containing toothpaste and Xylitol+flour containing cream on demineralized areas on enamel surface. A total of 344 enamel slab samples was prepared to investigate in the laboratory experiments. For this purpose, a total of 172 freshly extracted third molar teeth which completed root formation split into two portion in mesiodistal direction. Enamel surfaces was immersed in a pH cycling protocol as described in the literature to simulate oral conditions for 9 days in order to evaluate the effect of test materials on the artificial enamel lesions. Then the remineralized agent was applied on the enamel surface and we analyze their effects. 7 different test methods was applied to determine demineralization and remineralization that formed in enamel. We used Vickers Microhardness to purpose of calculating the amount of lost or acquisition of minerals on the emanel surface calitativly; Inductively coupled plasma atomic emission spectroscopy (ICP-AES) to define the calsium and phospate ions that resoluted in acid, laser fluorescence (DiagnoDent) to determine the mineralization variations of the treatment agents and the opaque lesions that constituted at enamel surface, scanning electron microscope (SEM) and atomic force microscope (AFM) to determine the construction of white spot lesions that created at enamel surface and the various results of final treatment, Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) to determine the construction of organic substance.